Kreş yangınında ölen 41 çocuğa acı dolu veda

Kreş yangınında ölen 41 çocuğa acı dolu veda
Kreş yangınında ölen 41 çocuğa acı dolu veda

Meksika?nın Hermosillo kentindeki devlet kreşinde çıkan yangında ölen 41 çocuk için yüzlerce insanın katıldığı toplu anma töreni düzenlendi. FOTOĞRAF: AFP

HERMOSILLO - Meksikalılar, Hermosillo kentinde bir devlet kreşinde çıkan yangında ölen 41 çocuğu uğurlamaya başladı. Önceki gün, tüm çocuklar için yüzlerce insanın katılımıyla toplu bir anma ve dua töreni düzenlendi. Neredeyse tamamı iki yaşın altında olan çocuklar, alevlere öğle uykusunda oldukları sırada yakalanmışlardı.
Yangının sebebi henüz ortaya çıkarılamazken yoksul çocukların gittiği ABC gündüz bakımevinin güvenlik durumu hakkında sorular akılları kurcalıyor. Devlet Başkanı Felipe Calderon, “Bu, tüm Meksikalılar için bir trajedi. Federal savcıyı en kısa sürede sorumluları tespit etmesi için görevlendirdim” dedi. Ölen çocuklardan üç yaşındaki Camila için cumartesi günü düzenlenen törene çok sayıda insan ellerinde çiçek ve oyuncaklarla geldi. Camila’nın dört yaşındaki ablasıysa bu esnada Guadalajara’da hastanede yaşam mücadelesi veriyordu. Çocukların çoğunun duman zehirlenmesinden öldüğü yangında altı yetişkin de yaralandı.
Raporlara göre merkezin acil çıkışları yoktu ve yapı çok zayıf olduğu için çatının bir kısmı yenidoğan bebeklerin uyuduğu alanın üstüne çöktü. (afp)