Kristal Kayısı'da heyecan başladı.

Kristal Kayısı'da heyecan başladı.
Kristal Kayısı'da heyecan başladı.
Malatya Uluslararası Film Festivali, perdelerini açmak için hazır!

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali dün akşam Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonu'nda yapılan açılışla start verdi. Geceye, onur ödülüne değer görülen Filistinli Yönetmen Rashid Masharawi, Hırvat sinema ve tiyatro oyuncusu, tiyatro yönetmeni, müzisyen Rade Serbedzija; Eşref Kolçak ve Filiz Akın'ın yanısıra jüri üyeleri, Hababam Sınıfı oyuncuları katıldı. Halkın da yoğun ilgi gösterdiği Festival Açılış Töreni'nin sunuculuğunu Ayşe Tolga ve Serhat Mustafa Kılıç üstlenirken Festival'in Uluslararası Program Direktörü Nesim Bencoya ise uluslararası sanatçılara ödüllerinin takdim edildiği seramoniyi yönetti.

"Gönül Diliyle İnsanlığa Hizmetteyiz"

Malatya'nın kent kültürünün gelişmesi için de büyük çaba gösteren Festival Onursal Başkanı, Malatya Valisi Sayın Vasip Şahin, törende yaptığı konuşmada emeği geçenlere teşekkür etti ve "Şehrin alt yapısını tamamlarken, üst yapıyı da sinemayla geliştirmek adına bu festival sayesinde gönül diliyle haykırıp insanlığa hizmette biz de varız, diyebiliyoruz" dedi. Vali Vasip Şahin'in konuşmasının ardından onur ödülleri sahiplerine verildi.

Yönetmen Rashid Masharawi'ye ve sinema, tiyatro oyuncusu, tiyatro yönetmeni, müzisyen Rade Serbedzija'ya Onur Ödülleri takdim edildi. Çok duygulandığını ifade eden Masharawi, bu ödülün kendisi için anlamının çok büyük olduğunu belirtirken Serbedzija da kendisi için ödülün anlamının ayrı olduğunu belirtti ve konuşmasına şöyle devam etti: "2 yıl önce Suç ve Ceza Film Festivali'nde bana "Barış Ödülü" verilmişti. Biz sinemacılara da bu noktada daha çok şey yapmak düşüyor."

"Karşınızda olmak bana Allah'ın verdiği bir lütuf"

Festivalde Onur Ödülü'ne değer görülen Türk kadınının kendisine yakın gördüğü, sinemamızın "en güzel profiline" sahip olan kadın oyuncusu Muhterem Nur ve "Yeşilçam'ın unutulmaz jönü" Murat Soydan sağlık nedeniyle Festival Açılış Töreni'ne katılamazken rol aldığı filmlerdeki "iyi yürekli adam" karakterleriyle halkın sevgisini kazanan, babacanlığı ile bilinen değerli sanatçı Eşref Kolçak'a ödülü Sinema Genel Müdür Yardımcısı Ali Atlıhan tarafından takdim edildi. Büyük alkış alan Eşref Kolçak, "Saygın ve sonsuz sevginiz sayesinde hâlâ buradayım. Ne mutlu bana ki hayatım boyunca hep sizin karşınızda olmak bana Allah'ın verdiği en büyük lütuf" diyerek teşekkürlerini sundu.

Malatya Kemal Sunal'a minnet borcunu ödedi!

4. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında anılan sinemamızın gülen yüzü Kemal Sunal'ın Ustalara Saygı Ödülü'nü alan Gül Sunal ise "Bu ödül, Kemal'in arşivinde yine önemli bir yerde muhafaza edilecek. Onun memleketinde sizlerle birlikte olmaktan son derece mutluyum" dedi.

"Tunç Başaran olmasa geri dönmüştüm"

Festivalin bir diğer Onur Ödülü sahibi, Türk Sinemasının "Avrupai yüzü" Filiz Akın, "Malatya markalaşmayı başarmış bir şehir ve bu güzel festivalle de yıldızlaştı. Emeği geçenleri kutluyorum. Bu gece burada olmak benim için çok önemli; çünkü sinemaya başladığım günlerin heyecanlarını, korkularını, çekincelerini paylaştığım insan burada: Tunç Başaran! Onun dostluğu olmasa belki geri dönmüştüm Ankara 'ya. Bu güzel ödüllerle bize söylenen şu: sizi sevdik ve hala seviyoruz. Onun için çok teşekkür ederim" dedi.

Törende festivale destek olan sponsorlara teşekkür plaketleri de takdim edildi. Gece Mehmet Erdem konseri ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.