Krize, savaşa, soğuğa inat dünya 2009'u umutla karşıladı

Krize, savaşa, soğuğa inat dünya 2009'u umutla karşıladı
Krize, savaşa, soğuğa inat dünya 2009'u umutla karşıladı

Saat 23.59?da Bloomberg (sağdan ikinci) ve Clinton çifti (sağ ve sol başta) topu düşüren düğmeye bastılar, top aşağı düşerken insanlar birbirine sarılarak yeni yıla girdi. FOTOĞRAFLAR: REUTERS, AP

New York'ta 101. kez kristal top düşürme töreni yapıldı. Berlin, Atina, Paris, Londra her zamanki gibi ışıl ışıldı. En tatsız haberse Bangkok'tan geldi

NEW YORK - ABD’nin New York kenti dondurucu soğuğa ve küresel mali krize rağmen yeni yılı en coşkulu karşılayan yer oldu. Kentte yılbaşı kutlamalarının sembolü haline gelen ‘kristal top düşürme’ töreni, ünlü Times Meydanı’nda bu yıl 101. kez yapıldı.
New York’ta gece hava sıcaklığı dondurucu rüzgâr nedeniyle eksi 17 derece civarında hissedildi. Törene New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg’le birlikte ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı, eski New York Senatörü Hillary Clinton’la eşi eski başkan Bill Clinton da katıldı. Saatler 23.59’u gösterdiğinde Bloomberg, Clinton çiftiyle birlikte topu düşüren düğmeye basınca ışıl ışıl yanan kristal top, havai fişekler ve binalardan atılan konfetiler eşliğinde 60 saniye içinde 23.5 metrelik bir direkten düştü ve herkes sevdiklerine sarılarak yeni yıla girdi.
Kalabalık nedeniyle yoğun güvenlik önlemleri alınan meydanda yeni yıla dakikalar kala John Lennon’un ‘Imagine’ adlı şarkısı, 2009’a girilince de Frank Sinatra’nın ‘New York, New York’ şarkısı hep bir ağızdan söylendi, Clinton çifti de yeni yıla birbirlerine sarılıp dans ederek girdi.
New York’ta 1904’ten beri yeni yıla Times Meydanı’nda girmek bir gelenek, yılbaşı top gösterisiyse 1907 yılından beri yapılıyor. Bu yıl kristal top geçen yıllarda kullanılanların iki katı kadardı. Daha önceleri demir, ahşap ve alüminyumdan yapılan yılbaşı topu, 1999’dan itibaren tamamen kristalden yapılmaya başlandı. (aa)
***
1 milyon kişilik parti
BERLİN
Almanya 2009’a Berlin’de 1 milyon kişilik açık hava partisiyle girdi. Tarihi Brandenburg Kapısı’ndan Zafer Anıtı’na uzanan caddede kurulan 10 sahnede, çeşitli gruplar ve şarkıcılar konser verdi. Alandakiler, ‘Glühwein’ adı verilen sıcak şarapla ısındı.
FOTOĞRAF: REUTERS

***
Tapınakta karşılama
ATİNA
Yunanistan, tarihi Parthenon tapınağının ışıklandırıldığı, bol
havai fişekli gösterilerde eğlendi.
Âşıklar kentine yakışan
PARİS
Fransızların kutlama için ilk tercihi her zamanki gibi Eyfel Kulesi ve Champs Elysees meydanı oldu.
FOTOĞRAFLAR: REUTERS

***
15 dakikalık ışık seli
LONDRA
İngiltere’nin başkenti Londra’da başta dev dönme dolap ‘London Eye’ olmak üzere, Thames Nehri kıyısındaki bütün bina ve anıtlarda 15 dakikalık muhteşem bir ışık gösterisi yapıldı.
FOTOĞRAF: REUTERSÂ