Krizin yarattığı çocuk işçiler bunlar...

Krizin yarattığı çocuk işçiler bunlar...
Krizin yarattığı çocuk işçiler bunlar...

10 yaşındaki Wolfe-Maris, krizde olan ev ekonomisini bozuk para sayma işinden para kazanarak destekliyor. FOTOĞRAF: AFP

Ekonomik krizin işsiz bıraktığı yetişkinlerin çocukları çareyi başlarının çaresine bakmakta buluyor. Tıpkı 10 yaşındaki Demetri gibi...

WASHINGTON - Dünyayı sarsan ekonomik kriz, çocukların da yaşamını değiştiriyor. ABD’li Demetri Wolfe-Maris henüz 10 yaşında olmasına rağmen, krizin ardından kendine güvenli bir iş bulmuş: Bozuk para sayarak kendi harçlığını çıkarıyor. Bir senedir işsiz olan 34 yaşındaki anne Abebi Wolfe, “Oğlum bir komşumuz için çalışıyor. Saatte beş dolar kazanıyor ve bundan gurur duyuyor, çünkü benden para istemiyor” diye konuşuyor. 

Demetri yalnız değil

Geçen ay, kendileriyle yaşamayan babasının da işten çıkarıldığını öğrenen beşinci sınıf öğrencisi Demetri, Washington’ın kuzeybatısındaki okulunda görevli olan danışmanla görüşmüş. Bunun üzerine, okulun danışmanı anne Wolfe’a, Demetri’nin kendisine gelip çok üzgün olduğunu söylediğini ve ailesine destek olmak için çalışmak istediğini anlattığını söylemiş. Ancak henüz 11’ine bile basmamış olan Demetri, çalışma hayatına katılmak için çok küçüktü. Okulun danışmanı küçük çocuğa kendisinin çalışamayacağını açıkladı.
Demetri’nin öyküsü, Büyük Bunalım’dan beri hissedilen en derin ekonomik krizin etkisinin çocuklara nasıl yansıdığının örneklerinden sadece biri. Colorado’nun işçi kenti Pueblo’da Nancy adlı bir danışman sorunu okula aç ve yorgun geldiklerini fark ettiği beş ile 10 yaşları arasındaki dört çocuk için bağış toplamaya karar vermiş. Nancy, “Anneleri işsiz kalmıştı, çocuklar da gece yarısına kadar uyanık kalıp annelerinin satmak üzere yaptıkları şeylere yardım ediyordu. İnsanların para bağışlamasını sağladım, böylece ailelerin aylık yemek masraflarını çıkarttık” diyor.

‘Çocuklar sorumlu hissediyor’

Katolik Üniversitesi’nden sosyal hizmetler profesörü Wendy Blome, küçük çocukların da evdeki stresin arttığını fark ettiklerini, ekonomik krizin etkisiyle kendilerini bir şekilde sorumlu hissettiklerine dikkat çekiyor. Blome, daha büyük çocukların tepkilerininse daha farklı yönde geliştiğini, gençlerin hemen iş bulup aileye destek olma yoluna gittiklerini anlatıyor.
16 yaşındaki Diamond Patterson, Washington dışındaki bir restoranda çalışmaya başlamış. “Durum kötü, annem faturaları ödemek zorunda. O bana, tek görevimin okula gitmek olduğunu söylese de ben de elimden geldiğince ona yardım etmek istedim” diyor, Patterson. (afp)