Küba Kültür Merkezi neden açılmıyor?

Küba Kültür Merkezi neden açılmıyor?
Küba Kültür Merkezi neden açılmıyor?
16 yıldır İstanbul'da yaşayan turizmci Blanca Nievez Garcia Cruz kendisini 'Küba ile Türkiye halklarını bir araya getirmeye çalışan bir gönüllü' olarak tanımlıyor. Blanca beş yıldır, Rum komşusundan kalan binaya Küba Kültür Merkezi'ni kurmaya çalışıyor...
Haber: Ece Çelik - ece.celik@radikal.com.tr / Arşivi

Beş yıldan beri Küba Kültür Merkezi açmak için uğraşan Blanca Nievez Garcia Cruz, merkezi açmak istediği binanın kepengine dev bir ‘Küba Kültür Merkezi neden açılmıyor’ yazısı yazmış. Neden böyle bir yazı yazdığını soranlara ise gayet iyi konuştuğu Türkçesiyle bir Nasreddin Hoca fıkrası anlatıyor: Hoca camiiye geliyor, vaaz verecek. Camiidekilere soruyor “Siz biliyor musunuz bugün ne ile ilgili konuşacağım?” “Bilmiyoruz hocam” diyorlar. “Madem bilmiyorsunuz gidiniz öğreniniz, öyle geliniz” diyor hoca. Sonraki cuma hoca tekrar soruyor “Biliyor musunuz ben ne ile ilgili konuşacağım?” Bu sefer cemaat “Biliyoruz” diye cevaplıyor. Hoca “O halde neden geldiniz, biliyorsanız gidebilirsiniz” diyor. Üçüncü hafta geldiğinde cemaat dışarıda anlaşıyor. Bir kısmımız biliyorum bir kısmımız bilmiyorum desin ki bu hafta vaaz dinleyelim, diye... Hoca tekrar soruyor “Biliyor musunuz?” Cemaatten iki taraftan da ses gelince hoca bu kez “Bilenler bilmeyenlere anlatsın” diyor. Blanca da Küba Kültür Merkezi’nin ne zaman açılacağını bilmiyor. Soranlara bu fıkrayı anlatıyor.

Blanca Nievez Garcia Cruz 1997’de Küba’dan Türkiye ’ye bir iş teklifi üzerine gelmiş. Türkçe öğrenip Küba’da ticaret yapanlara tercüme yapmak için geldiği İstanbul ’dan ayrılamamış. Altı aylığına geldiği İstanbul’da boğaz köprüsünden ilk geçişinde içine bu şehirde uzun yıllar yaşayacağına dair bir his doğduğunu anlatıyor. Küba’da turizm lisansı almış ve Türkiye’deki turizm algısını öğrenmek için de Boğaziçi Üniversitesi’nde turizm okumaya başlamış.
“Genelde yabancılar buraya gelip evleniyor, ben soyadı peşine düşmedim, eğitimim ve kariyerim için burada kaldım” diyor Blanca.

Kültür merkezi izni çıkmayınca...

Öğrenciyken tur rehberliği yapmış, ardından Guantanamera ismini verdiği tur şirketini açmış. Küba-Türkiye arasında turlar düzenliyor. Sonradan kendisine Taksim’deki beş katlı binayı Küba Kültür Merkezi yapması için miras bırakacak Rum komşusu Anastasia ile de bu vesileyle tanışmış. Tur şirketinin alt katında oturan Anastasia ile zamanla anne-kız gibi olan Blanca bir Küba Kültür Merkezi açma hayali olduğunu sık sık dile getiriyormuş. “Anastasya benim ailemden biri gibiydi. Haftasonu gezmelerine gitmekten tutun doktora gitmeye hep bir aradaydık” diyen Blanca 2009’da Anastasia’nın ölümünden çok derinden etkilenmiş. Anastasia ölmeden önce bu binanın bir kültür merkezi olması için elinden geleni yapmış, izin verdiğine dair bir muvakkafatname bile imzalamış. Ancak Anastasia’nın vefatının ardından açılan vasiyetnameye Hazine itiraz etmiş. Blanca iki yıl boyunca binanın kendisine miras bırakıldığını ispatlamaya çalışmış. Bu dönemi de atlattıktan sonra 2011’de Küba Kültür Merkezi için resmi başvurusunu yapabilen Blanca o tarihten beri de bürokratik işlerle uğraşıyor.
“İstanbul’da 70 Kübalı yaşıyor, iki halk birbirini daha yakından tanımalı” diyor. Amacı kültür merkezini bir an önce hayata geçirmek. Tapuda konut olarak görülen binaya kültür merkezi olabilmesi için gerekli izinlerin ne zaman verileceği ise meçhul. Yine de hazırlıklarına devam ediyor. “Ben Küba ve Türkiye halklarını bir araya getirmek isteyen bir gönüllü çalışanım” diyor ve ekliyor: “Ben bilmez miydim bu değerli binanın her bir dairesini 3 bin liraya liraya vermeyi ancak ben binada Türkiye ve Küba halklarının bütünleşmesini istiyorum.”
Tadilatları neredeyse biten binanın bir katı perküsyon ve dans salonu, bir katı konferans ve filmlerin izlenebileceği bir salon, bir katı sergi salonu, ilk iki katı da Küba yemeklerinin yapılacağı bir restoran olarak hazırlanmış. Dans salonu için kostümler bile hazır. Blanca karşılaştığı herkesin ve medyanın tavrının çok olumlu olduğunu da ekliyor ve teşekkür ediyor. Ancak kendisine sıkça sorulan soruyu yetkililere soruyor: “Küba Kültür Merkezi ne zaman açılacak?”