Küba'da 1 milyon kişiyle barış konseri

Küba'da 1 milyon kişiyle barış konseri
Küba'da 1 milyon kişiyle barış konseri

Kolombiyalı rock yıldızı Juanes?in düzenlediği konser Havana?nın Devrim Meydanı?nda yapıldı. Konsere yedi ülkeden 15 sanatçı katıldı. fotoğraf: ap

HAVANA - Küba’nın başkenti Havana’da 1959’dan beri en büyük açıkhava konseri düzenlendi. 1 milyon kişinin izlediği konserde izleyiciler barışı simgeleyen beyaz tişörtler giydi. Başkentin Devrim Meydanı’nda yapılan barış temalı konsere yedi ülkeden 15 sanatçı ve grup katıldı. Latin Amerika ve İspanya’dan sanatçıların sahne aldığı ücretsiz konseri, Kolombiyalı rock yıldızı Juanes düzenledi. ABD’de sürgünde yaşayan komünist rejim karşıtı Kübalılardan ölüm tehditleri aldığını belirten Juanes, ‘Sınır Tanımayan Barış’ adını verdiği konseri korkuya rağmen düzenlediğini söyledi. Sürgündeki Kübalıların merkezi olarak bilinen Miami’de yaşayan sanatçı, amacının barış mesajı vermek ve insanları müzikle buluşturmak olduğunu açıkladı.
Konseri eleştirenler Juanes’i komünist rejimi desteklemekle suçlarken, o bunun bir uzlaşma vesilesi olmasını umuyor. ABD Başkanı Barack Obama konseri onayladığını söylemişti. Devrim Meydanı, Komünist Parti’nin merkez binasının bulunduğu yer. Che Guevara’nın dev bir metal büstünün bulunduğu alanda geçmişte Fidel Castro ünlü beşer saatlik konuşmalarını yapmıştı. (bbc)