Küçük enkaz parçaları uçağa mı ait?

Küçük enkaz parçaları uçağa mı ait?
Küçük enkaz parçaları uçağa mı ait?

Arp sanatçısı Fatma Ceren Necipoğlu (sağda), Brezilya?dan, öğrencilerinin final sınavını yapabilmek için erken dönüyordu.

228 kişiyle Atlas Okyanusu üstünde kaybolan Air France uçağına ait olduğu sanılan enkaz parçaları bulundu ancak kurtulan olduğuna dair bir iz yok!

RİO DE JANEİRO - Önceki gün Rio de Janeiro’dan Paris’e doğru yol alırken radardan kaybolan Air France uçağına ait enkazın parçaları dün Brezilya’nın Fernando de Noronha adasının 650 km, kuzeydoğusunda, Brezilya hava kuvvetlerine ait uçaklar tarafından bulundu. Uçaktan kurtulan olduğuna dair bir iz yok. 30 saat süren aramalar sonunda Atlas Okyanusu’nun ortasında Brezilyalı arama ekiplerince bulunan enkaz parçaları arasında bir uçak koltuğu minderi, bir cankurtaran yeleği, metal parçalar ve yakıt kalıntıları ve göstergeler var.
Hava Kuvvetleri adına konuşan Kaptan Jorge Amaral, aramanın sürdüğünü, bulunan enkazın uçağın boyutuyla kıyaslandığında çok küçük olduğunu söyledi. Amaral, bu parçaların kayıp uçağa ait olduğuna emin olunması için, seri numarası gibi bir kimlik bilgisi içeren bir parça görmeleri gerektiğini söyledi.
Facianın nedeni belirsizliğini korurken Air France yöneticilerinden Pierre-Henry Gourgeon, uçağın radardan kaybolmadan önce bir dizi teknik hata mesajı gönderdiğini söyledi. Gourgeon, bu hata mesajlarının uçakta elektrik sistemlerinin beklenmedik bir duruma neden olacak şekilde bozulmasına yol açtığı yorumunu yaptı. Önceki gün facianın nedenini yıldırım çarpması olabileceğini söyleyen Air France sözcüsüne karşılık havacılık uzmanları, bu tip durumların yaygın olduğunu, ancak modern bir uçağın yıldırımdan bu şekilde etkilenmesinin olası olmadığını söylüyor.

‘O arpın kalbiydi’
Uçakta bulunan Türk yolcu, Brezilya’da verdiği konserden dönmekte olan arp sanatçısı Fatma Ceren Necipoğlu’nun görev yaptığı Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde (AÜ) de öğretim üyeleri ve öğrenciler çok üzgün. 2002’de Necipoğlu’yla göreve başladıklarını anlatan Piyano Ana Sanat Dalı Başkanı Doç. Dr. Serla Balkarlı Can, “Fatma Ceren Necipoğlu, üniversitede Arp Ana Sanat Dalı’nı kurdu. Yedi yıldır dört öğrenciye eğitim veriyordu. İki gün sonra bu öğrencilerin sınavı vardı. Brezilya’ya arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu’yla gitmişti. Pancaroğlu, Brezilya’da kaldı, Necipoğlu ise sınav için bu uçağa bindi” diyor.
24 Mayıs’ta başlayıp 1 Haziran’da sona eren 4. Rio Arp Festivali’ne katılmak için davetli giden Necipoğlu için AÜ Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli  de “O arpın kalbiydi” diye konuştu. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da Sürmeli’yi arayarak Necipoğlu için ne yapılabileceğini sordu. Konuyu yakın takibe alan Bakan Günay, Necipoğlu için ilgili genel müdürlüğü seferber etti. (afp, ap, aa)