Küçük erkek çocuklar hangi tuvaleti kullanmalı?

Küçük erkek çocuklar hangi tuvaleti kullanmalı?
Küçük erkek çocuklar hangi tuvaleti kullanmalı?
Oklahoma'da bir alışveriş merkezinin kadınlar tuvaletinin kapısına iliştirilen "Altı yaşından büyük erkek çocuklar erkekler tuvaletini kullansın lütfen" notu tartışma yarattı. Soru şu: Çocuklar halka açık mekanlarda hangi tuvaleti kullanmalı?

Tartışma, Oklahoma’daki anneleri buluşturan ‘Oklahoma City Moms’ adlı blogun tuvaletin kapısındaki notun fotoğrafını sosyal medyada paylaşmasıyla yayıldı. Mesajda “Bir AVM’de alışveriş yaparken bu nota rastlarsanız tepkiniz ne olurdu?” sorusu yer alıyor. Facebook post’una gelen tepkiler arasındaysa “Peki ama o halde ben de oğlumla birlikte erkekler tuvaletine girerim” gibi yorumlar var. Söz konusu Facebook post’u tam da kamuya açık alanlarda hem annelerin hem de babaların çocuklarını götürebileceği ‘cinsiyetten bağımsız tuvaletler ihtiyacı’ gündemine denk geldi. Konuyu hafta başında Hollywood yıldızı Ashton Kutcher gündeme getirmişti. Kutcher Facebook sayfasına yazdığı mesajda “Erkekler tuvaletlerinde ASLA alt değiştirme sehpaları olmuyor” demişti.

Destek merkezi Babybliss’ten ebeveyn danışmanı Jo Ryan Daily Mail Australia’ya verdiği görüşte bir çocuğun kamuya açık alanlardaki tuvaletlere hangi yaşta gidebileceğinin zor bir konu olduğu yorumunu yaptı: “Bu sorunun yanıtı çocuğa göre değişir. Altı yaşın bunun için çok erken olduğu kanısındayım. Bazı erkek çocukları bu yaşta tek başına tuvalete gitmek isteyebiliyor ama çocuğun durumunu ve tuvalette güvenli bir ortam olup olmadığını değerlendirmek zorundasınız.” (The Daily Mail)