Küçük gelinler bitiyor mu?

RİYAD - Suudi Arabistan’da, küçük kızların aileleri ya da vasileri tarafından evlendirilmesi konusunda bazı yasal düzenlemeler yapılacak. Adalet Bakanı Muhammed el İssa, bakanlığının planlanan yasal düzenlemeyle bu konuda keyfiliklere son vermeyi amaçladığını söyledi. Bakanlığın harekete geçmesine, son olarak bir mahkemenin sekiz yaşındaki bir kızın, kendisinden 50 yaş büyük bir erkekle evliliğinin iptali için yapılan başvuruyu reddetmesinin neden olduğu açıklandı.
Bakan, küçük kızların evlendirilmesini tamamen yasaklamayı amaçlamadıklarını, düzenlemenin küçük yaştaki kızların haklarını korumak ve evlenmelerinin olumsuz yönlerine son vermek için kötü izlenimleri ortadan kaldırmayı hedeflediğini söyledi. 

Din adamları konseyinde...
Bakan yeni düzenlemenin, ‘evrensel yasaların gereklerinin dini hükümler için bağlayıcı olmadığı şartına göre yapılacağını’ da ifade etti. Suudi Arabistan Büyük Müftüsü Şeyh Abdülaziz el Şeyh de dahil birçok din adamı küçük kızların kendilerinden büyük erkeklerle evlendirilmesini onaylıyor. Ancak avukat Abdülrahman el Lahem, Adalet Bakanı’nın da din adamı ve ülkenin en büyük din adamları konseyinin üyesi olduğuna dikkati çekiyor. (aa)