Kuğu Gölü'ne katılmayı düşünüyorum!

Kuğu Gölü'ne katılmayı düşünüyorum!
Kuğu Gölü'ne katılmayı düşünüyorum!
Hayallerindeki işi yapanların, çocukken başka hayallari de yok muydu? Tempo dergisi aralık sayısında Nefise Karatay'a "Çocukluk hayaliniz neydi?" diye sordu. Cevabı kesindi: Balerin olmak...
Haber: Barış Kuyucu - barisk@cnnturk.com.tr / Arşivi

Neden balerin olmak istedin?
Çocukluk hayallerimden ödünç bir anı almak harika olur diye düşündüm ve balerin olarak görünebileceğim fiziksel durumumu da kaçırmak istemedim. Kuzenim bale yapardı; baleyle ilgilenen arkadaşlarım da vardı. Onları seyrederken hep hayal ederdim.
Bale aşkın nerede başladı?
O kurdeleli, müthiş estetik bale pabuçlarını ilk gördüğümde baleye âşık oldum. Balerinlerin akıp giden vücutları, narin ve naif duruşları… Her şey toz pembe ve muhteşem gelirdi bana. “İleride balerin olabilirim!” derdim.
Peki senin yerine ne hayaller kuruluyordu?
Babam başta olmak üzere ailem eczacı olmamı istedi hep.
Kime hayrandın?
Balerin olarak kimseye hayranlık duymadım. Buz üstünde ise, Katarina Witt’i severdim. Ailecek izlerdik. O zamanlar küçüktüm ve balerin olma hayalleri kuruyordum.
Neden bu kadar bekledin?
Çünkü, Barış gibi; “Ne hayal ediyorsun Nefisecan?” diye soran birisi olmamıştı. Çıksaydı karşıma, bu kadar beklemezdim. Bir de buz patenini deneyebilirim. Bir sonraki proje o olabilir.
Hayalinin içine girmek sana ne hissettirdi?
Hiç kolay değilmiş balerin olmak ama diğer taraftan da ruhumda çok özel bir duygu yarattı. Masal perisi gibi, çok güzel.
Hayallerin ne kadar gerçek oldu?
Hayal ettiğimden daha güzel oldu. Çekim atmosferimiz, terk edilmiş bir bale okulunu andırıyordu. Çocukluğumda gördüğüm bir bale okuluna dönme duygusu gibiydi.
Bugünü nasıl hatırlayacaksın?
Masal gibi. “Aklına nasıl bir masal geliyor?” deseler, “Böyle bir şey” derim.
Bundan sonra ne yapacaksın?
Kuğu Gölü’ne katılmayı düşünüyorum! Tekliflere açığım! Kıyafetleri ve aksesuvarları da geri vermeyeceğim! Hayaller gerçek olunca giysiler de bana kalır. Demek ki hayaller bir gün gerçek olabiliyormuş. Yeter ki hayal etmeye devam edelim. Bu sayede yeni bir hayalim de oldu: Su balesi!
Hayallerinle gerçek hayattaki işinin ortak yönleri var mı?
Özellikle zorluğu benziyor. Prensipli oluşu ve beni zorlaması aynı. Ayakta durması ikisi için de zor. Riskli biraz. Acıtıyor, ama zarafet katıyor.
Yaşadığın tecrübeyi tavsiye eder misin? Kızın olsa balerin olsun ister misin?
Tabii ki. Özellikle vücuduna estetik ve zarafet katması için eğitim almasını isterim.
Sonrasında bu disipline devam edip etmeme kararı tabii ki ona ait olur.