Kulüpte can pazarı: 109 ölü

Kulüpte can pazarı: 109 ölü
Kulüpte can pazarı: 109 ölü

Amatör kamerayla çekilen yukarıdaki görüntülerde dumanın kısa sürede mekânı ele geçirdiği görülüyor. Başta ellerinde hâlâ içkileri olan insanlar, duman yoğunlaştıkça çıkış kapıları önünde birikmeye başlıyor. Fotoğraflar: ap

Rusya'da bir gece kulübünde başlayan yangın izdihama yol açınca, çıkışlara yığılanlar ezilerek ve boğularak öldü. Ölü sayısı 109'a yükseldi

PERM - Rusya’nın Perm kentinde cuma gecesi bir eğlence merkezinde çıkan yangın sonucunda ölenlerin sayısı 109’a yükseldi. Olayı soruşturan komite olay yerinde 98 kişinin ezilme ve boğulma nedeniyle hayatını kaybettiğini, hastanedeki ölü sayısının 11 olduğunu açıkladı. Halen çoğu ağır 130 yaralı var. Ölenlerden 34’ünün kimlikleri belirlendi.
Olay, içeride 200’den fazla kişinin eğlendiği sırada başlayan şovda patlatılan havai fişeklerden birinin duvardaki sepet örtüleri tutuşturması, bunun da paniğe yol açması sonucu meydana geldi. Herkes kapılara koştu, ölümler çıkan arbedede ezilme ve boğulma sonucu gerçekleşti.
Yangının, 26 kişinin öldüğü ve Çeçen eylemcilerin üstlendiği tren saldırısından hemen sonra gerçekleşmesi ülke çapında terör korkusu yarattı. Ancak yetkililer felaketin terör eylemi olmadığını söyledi. 

Medvedev: Beyinleri yok!
Olay nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev bir günlük yas ilan etti; bayraklar yarıya indirilecek ve medya kuruluşlarından da eğlence programlarını yayımlamamaları istenecek.
Medvedev gece kulübünün sahipleri için de hem ağır cezalar talep etti hem de ağır konuştu. “Öncelikle bana öyle geliyor ki ne beyinleri, ne de vicdanları var. Ayrıca, olan bitene karşı tamamen ilgisizler. Kanun tarafından en ağır şekilde cezalandırılmalılar” diyen Medvedev, ‘Topal At’ adlı kulübün müfettişler tarafından güvensiz olduğu konusunda defalarca uyarıldığını ekledi. Gözaltına alınan kulüp sahibinin sorgusu devam ediyor.
Rus yetkililer daha önce yetimhane, hastane gibi kuruluşlarda da yangınla ilgili önlemlerin yetersiz olduğu konusunda ikazlarda bulunmuşlardı ama bu olay, Rusya’nın son dönemde karşılaştığı en ağır felaket olarak kayıtlara geçti.
2009’un ilk gününde de Bangkok’da 66 kişi gittikleri gece kulübünde çıkan yangın sonucu hayatını kaybetmişti. (ap, aa)