Kupa'dan sonra Hollywood'a mı?..

Oscar, Türkiye'ye gelir mi? Belki Dünya Kupası'ndan önce bu soruyu, cevap vermeye değer bulmayarak alaycı bir gülümsemeyle geçiştirebilirdiniz.
Haber: MELİS DANİŞMEND / Arşivi

Oscar, Türkiye'ye gelir mi? Belki Dünya Kupası'ndan önce bu soruyu, cevap vermeye değer bulmayarak alaycı bir gülümsemeyle geçiştirebilirdiniz. Ama Dünya Kupası'nda üçüncü olduktan sonra gördük ki, neler olacağını kimse bilemiyor; olmayacak şey oluveriyor.
Rahman Altın ismi ile Oscar arasında bir bağlantı kuramayabilirsiniz. Açıklayalım: Altın, Oscar alacak. Radikal Cumartesi'nin kahin olma gibi bir iddiası yok; henüz adayları bile belirlenmemiş Oscar ödülünü kimlerin alacağını da öğrenmedi tabii ki. Referansımız Altın'ın kendisi; "Oscar'ı alacağım," sözleri...
Amerikan Besteci, Yazar ve Yayımcılar Derneği'nin (ASCAP) Hollywood'a davet ettiği dünya çapındaki 10 film müziği bestecisinden biri o. Los Angeles'ta, 20th Century Fox sponsorluğunda gerçekleşen ASCAP Film Müziği Atölyesi'ne (Film Scoring Workshop) katılacak
ilk Türk sanatçı. 1971 Ankara doğumlu Altın, 40 gün boyunca birçoğu Oscar ödüllü ünlü besteci ile çalışacak, yönetmenlerle tanışacak, filmler için beste yapma ve bu besteleri Fox'un orkestrasına çaldırma imkânı bulacak.
CNN International'da bu konuyla ilgili izlediği bir program Altın'ın katılmasında etkili olmuş. Daha önce yaptığı işlerle birlikte bir film score (Görüntü üzerine dramatik bir duyarlılık ile orkestral müzik yazmak) yollamış. Mayıs sonunda da
"Kutlarız," diye bir e-mail gelmiş.
Star Wars, Superman, E.T., Jaws...
Altın'ın bu başarısının temelleri çok eskiye,
ilkokul üçüncü sınıf günlerine dayanıyor. Star Wars'u seyretmiş ve çok etkilenmiş. Zaten bu etkilenmenin boyutlarını evine
girdiğiniz anda, her köşede duran Star Wars posterleri ve oyuncakları sayesinde hemen anlıyorsunuz. Fakat evin bir odasını Star Wars'la ilgili aklınıza gelebilecek ya da gelemeyecek her şeyle doldurmuş olması, işin sandığınızdan da ciddi olduğunu gösteriyor (Bu konuya yazının sonunda değinilecek).
Altın'ın hayatına daha sonra Superman girmiş.
Ondan daha çok etkilenmiş: "O yaşımda da Superman kıyafetim vardı, bu yaşımda da var." (Bu yaşında nerelerde giydiğini öğrenemedik). E.T ve Jaws da hayatında iz bırakan filmlerden. Konservatuvara girerken, hayatında çok önemli rolü olan bu filmlerin bir ortak noktası olduğunu keşfetmiş. Hepsinin bestecisi aynı kişi, John Williams'mış. Ta o zamanlardan filmle birlikte film müziklerini, tüm orkestrayı dinlediğini anlamış. Bu keşif ona ne yapması gerektiği konusunda bir işaret olmuş.
Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü'ne giren Altın, kompozisyon dersleri de almış. Şu anda 70'ten fazla jingle'ı, tanıtım filmi, belgesel müzikleri ve Çekilmeyen Filmlerin Müzikleri adını verdiği yayımlanmamış bir albümü var. Babası Türk sanat müziği sanatçısı Özer Altın. Yani aileden sanatçı.
Hollywood'a gidilecek!
Altın'ın ne kadar planlı programlı olduğunu kendisinden dinleyelim: "Geçen sene ajandama,
2002 için 'Türkiye'de uzun metrajlı film müziği yapılacak / Hollywood'a gidilecek' yazmıştım. Şu anda Mumya Firarda'nın müziklerini yapıyorum ve dört gün sonra Hollywood'a gidiyorum."
Hollywood'da bir film alma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyleyen ve dünyayı o kadar büyük bulmayan Altın, birkaç sene önce arkadaşlarına "Ben Oscar alacağım," demiş. Bazı arkadaşlarının cevabı "Tabii alacaksın,"
bazılarınınsa "Çıtayı biraz alçaltsak," olmuş. Fakat o kendinden gayet emin.
Şimdi sıra, yukarıdaki parantezde belirtilen kısımda. Altın'ın Star Wars koleksiyonu dünya
çapında. Tüm posterleri, maketleri var.
Star Wars kulübüne üye. Peki Altın, filmi kaç kere seyretmiş? "Çok." Eşi Sinem'e göre ise "Her gece."