Kurbağaya niyet kaplana kısmet!

Çin'de yaşayan bir adam gittiği kurbağa avında yanlışlıkla sürünün son örneği olduğu tahmin edilen kaplanı vurdu

Gazeteciliğin temel ilkelerinden olan "Köpek adamı ısırırsa haber değeri yoktur, adam köpeği ısırırsa haberdir" ilkesi Çin’de bir adım ileriye gitti ve adamın biri kurbağa avında kaplanı vurdu ve etini yedi.

Çin’de yaşanan ilginç olayda, Kang Vannien adlı adam, nadir bulunan birtür olan Çinhindi kaplanını silahla ateş ederek öldürmekten 12 yıl hapse mahkum edildi.

Kang’ın etini yediği kaplan türünün bölgede bir kere görüldüğünü belirten etkililer, katledilen kaplanın bu bölgedeki son örnek olabileceğini düşünüyor.

Şinhua ajansının haberine göre Kang, Şişuangbanna Milli Parkı’nda arkadaşı Gao Zuçiao ile kurbağa avına çıktıklarını ve karanlıkta kaplanı seçemeyip vurduklarını iddia etti.

Olay yerine gittikten sonra vurdukları hayvanın kaplan olduğunu fark ettiklerini kaydeden Kang, ertesi gün Gao ve altı köylü ile kaplanı parçalayarak yediklerini belirtti.

Kang, ateşli silah bulundurma ve nadir bir hayvan türünü katletme suçlarından 12 yıl hapse mahkum edilirken, arkadaşı Gao 4 yıl, köylülerden 3’ü de 3’er yıl hapis cezası aldı.

Türleri yok olmanın eşiğinde olan Çinhindi kaplanları, Kamboçya, Laos, Burma, Vietnam ve Tayland’ın sık ormanlarında yaşıyor. Çinhindi kaplanlarından dünyada bin kadar kaldığı sanılıyor.