Küresel ısınmanın çizdiği yeni rotadan ilk kez geçilecek

BERLİN - Kuzey Buz Denizi’nde küresel ısınmanın yol açtığı erime nedeniyle, iki Alman ticaret gemisi, ilk kez Kutup rotasını izleyerek Uzakdoğu’dan Avrupa’ya ulaşacak. Dün başlayan yolculuk, 11 bin deniz mili olan Süveyş Kanalı üzerinden geçen güzergâhtan daha kısa olacak. Güney Kore’den Hollanda’ya yük taşıyacak olan gemiler sadece 4 bin deniz mili kat edecek.
Kutup dairesindeki erime ilk kez geçen yıl, bir geminin, kutup dairesi üzerinden Asya, Avrupa veya Amerika kıtaları arasında seyahat edebilmesine olanak sağlayacak düzeye ulaşmıştı. İki Alman gemisi ‘Beluga Fraternity’ ve ‘Beluga Foresight’nin sahibi olan Beluga Shipping firmasının direktörü Niels Stolberg, seyahatte Rusya’dan gerekli izinlerin alındığını ve ilk kez yapılacak bu seyahatin sorunsuzca tamamlanabileceğini açıkladı. Bu güzergâhı geçmişte sadece Rus denizaltılarıyla, buzkıran gemilerinin kullandığını belirten Stolberg, ticari gemilerin, kalın buz tabakası nedeniyle buradan geçemediklerini açıkladı.

‘Küçük bir koridor gibi’
Stolberg, “İlk kez geçen yaz uydu fotoğrafları, buzun erimekte olduğunu ve ticari gemilerin geçişine olanak sağlayacak küçük bir koridor açıldığını göstermişti. Ancak koridor eylülde kapanmıştı ve biz o tarihe kadar, Rusya’dan gerekli izinleri alamadığımız için bu yolu kullanamamıştık” dedi. Denizcileri oldukça heyecanlandıran bu gelişme iklimbilimcileriyse telaşlandırıyor. “Erimenin bu dereceye ulaşmış olması, dünya haritasının yeniden çizilmesine sebep olabilir” diyen iklimbilimciler, “Erime bu hızda devam ederse buzullar umulandan hızlı yok olur” diyor.  (aa)