Küresel ısınmaya bulutlu çözüm

Küresel ısınmaya bulutlu çözüm
Küresel ısınmaya bulutlu çözüm

Rüzgâr gücüyle çalışan 1900 gemi, okyanuslarda dolaşıp deniz suyunu çekecek ve bunu minik damlacıklar halinde püskürtüp büyük bulutlar üretecek.

İngiliz ve ABD'li bilim insanları küresel ısınmayla mücadele için 'bulut gemileri' adlı bir proje geliştirdi. Proje, 9 milyar dolarlık kaynak bulunursa hayata geçecek

LONDRA - Küresel ısınmayla mücadelede son adım, ‘bulut gemileri’ oldu. Bilim insanları küresel ısınmaya çare olarak okyanuslarda dolaşıp dev bacaları sayesinde güneş ışınlarını yansıtarak daha fazla bulut yaratacak ve bu sayede ısınmanın azalmasına yardımcı olabilecek gemilerin insanlığı bu felaketten kurtaracağına inanıyor. ‘Bulut gemileri’ projesi, küresel ısınmayı engellemek amacıyla öne sürülen bir dizi plan arasında en dikkat çekeni oldu.
ABD’li ve İngiliz bilim insanları tarafından üzerinde çalışılan ‘bulut gemileri’ projesi, rüzgâr gücüyle çalışan 1900 geminin okyanuslarda dolaşıp deniz suyunu çekmesi ve bunu minik damlacıklar halinde uzun bacalarından püskürterek büyük beyaz bulutlar yaratmasını öngörüyor. Bu bulutların, okyanus sularını ısıtacak güneş ışınlarının yaklaşık yüzde 1 ya da 2’sini yansıtması planlanıyor. İnsansız gemiler uydudan yönlendirilecek ve bulutlanma için en uygun alanlara, özellikle Pasifik’e ve yağış eğilimlerini etkilemeyecek kadar kıyıdan uzağa gönderilecek. 

En ucuz proje olacak
Güneş ışınlarını yansıtması amacıyla, uzaya roketle aynalar göndermek ve korbondioksit emen planktonların sayısını artırmak üzere deniz yüzeylerine demir tozu saçmak gibi diğer fikirler olanaksız ya da masraflı olması nedeniyle devre dışı bırakılırken, bulut gemileri kulağa son derece makul bir fikir olarak geliyor. Gemilerin 25 yıl içinde denenmesi ve uygulamaya başlanması 9 milyar dolara mal olacak. Bu, karbondioksit emisyonlarını azaltmaya çalışan ülkelerin harcamayı planladıkları 250 milyar dolarla ya da uzaya ayna yollamak için harcanması gereken 395 trilyon dolarla karşılaştırıldığında oldukça ucuz. İngiliz ve Amerikalı bilim insanları, projeyi geliştirdi ancak şu anda denizde deneme yapmak için fon arayışındalar. (The Daily Telegraph)