'Kürt Shakira' ortalığı sallıyor

'Kürt Shakira' ortalığı sallıyor
'Kürt Shakira' ortalığı sallıyor

23 yaşındaki Daşni Murad çok izleniyor ama onu ?fazla cesur? bulanlar da var.

ERBİL - Geleneksel müziği pop tınılarıyla harmanlıyor; gerdan kırmaları, seksi kalça dansıyla izleyenleri büyülüyor... Kuzey Irak’ta yaşıyor, 23 yaşında, ismi Daşni Murad; Shakira’yı andıran hal ve tavırları ona ‘Kürt Shakira’ lakabını çoktan kazandırmış... Heybesinde bir albümü var, bir diğeri yolda. Benzetildiği Shakira’ya hayranlığını gizleme gereği de duymuyor: “Shakira’yı, şarkılarını çocukluğumdan beri takip ediyorum, onu örnek alıyorum.”
Akıcı İngilizce ve Flamanca’sını Hollanda’da büyümesine borçlu. Ailesi, Daşni sekiz yaşındayken Kuzey Irak’ı terk etmiş, ama şimdi tekrar memleketteler... Shakira’dan çok şey alsa da özgün hareketler oluşturmaya çalıştığını anlatıyor. Ortalığı çalkalayan da bu özgün hareketleri... Zira Kürtlerin çoğu müziğini ve danslarını sevse de, Daşni’nin televizyonda ve YouTube’da çok izlenen kliplerindeki seksi danslarını ‘uygunsuz’ bulan bir kesim de var.
34 yaşındaki memur Resul Faqii örneğin, Murad’ın danslarının toplumlarına uygun olmadığı kanısında. “Belki de batıda yetiştiği için. Avrupalılar için sorun yok ama bize göre değil” diyor. Faqii, Murad’ın tarzının toplum yapısına tehlike arz ettiğini düşünüyor: “Gençlerimizin bu şekilde yetişmesini istemiyoruz.”
Kürdistan Kadınları Güçlendirme Derneği Başkanı Suzan Aref’se Murad’ın teşhirci hareketlerinin bölge kadınının konumunda geri adım atmak olduğu görüşünde: “Kadınların vücutlarını kullanarak seksi hareketler yapmasına karşıyız. Bu tavırlar, kadınların hakları ve özgürleşmesi mücadelemize ters düşüyor.”

‘Kürtçe müzikte bir devrim’
Oysa Murad, büyük Kürt şairlerinden aldığı ilhamı taşıyan şarkılarıyla, Kürt kültürünün gelişimine katkı sunduğunu düşünüyor: “Bunu seçtim çünkü insanların, özellikle de gençlerin zincirleri kırmak için yeni, olumlu sanatsal bir tarza ihtiyacı  olduğunu düşünüyorum.”
Murad, 2005-2007 yıllarında bir TV kanalı için ‘No Control’ adlı bir program hazırlayarak sıradan insanlarla söyleşiler yapmış. Şimdi de ‘Daşni Şov’ adını verdiği programını sürdürüyor ama önceliği daima müzikten yana. Yine de program kendisini destekleyen kitlenin genişlemesini sağlıyor. 36 yaşındaki gazeteci Hawzin Hama, “Performansı çok cesur. Daha önce hiçbir Kürt sanatçısı bunu yapmamıştı. Bu, Kürtçe müzik için bir devrim” diyor. (afp)