Kürtaj binlerce İngiliz'i öldürüyor

Kürtaj binlerce İngiliz'i öldürüyor
Kürtaj binlerce İngiliz'i öldürüyor
Yasal kısıtlamalar kürtajın önüne geçmiyor. İngiltere'de yılda 70 bin kadın tehlikeli kürtaj yüzünden ölüyorLONDRA - Guttmacher Enstitüsü tarafından hazırlanan rapora göre, "tehlikeli kürtaj yüzünden yılda 70 bin kadın hayatını kaybediyor."

Merkezi ABD’de bulunan üreme ve cinsel sağlıkla ilgili araştırmalar yapan düşünce kuruluşu Guttmacher’ın hazırladığı küresel raporda, doğum kontrolünün artmasıyla dünya üzerinde kürtaj oranının azaldığı, ancak tehlikeli kürtajlar yüzünden her yıl 70 bin kadının öldüğü ve milyonlarcasının da ciddi şekilde kendilerine zarar verdiği kaydedildi.

Birçok ülkede kürtajla ilgili kısıtlamaların hafifletilmesine rağmen 1995 yılında tahminen 45.5 milyon olan kürtaj sayısının 2003’te 41.6 milyon’a düştüğüne dikkati çekilen raporda, çoğu fakir ülkelerde ve çoğu kez kadınların kendi bildikleri yollarla yaptırdıkları tehlikeli kürtaj sayısının 20 milyon gibi dikkati çekici oranda olduğu belirtildi.

Enstitü Başkanı Sharon Camp da raporla ilgili Londra’da düzenlediği basın toplantısında, "genel kürtaj oranı düşüş gösterirken, tehlikeli kürtaj oranın da bir düşüş olmamasının çok önemli ve trajik bir durum olduğunu" ifade etti.

Yasal kısıtlamaların kürtajın önüne geçmediğini, yalnızca kürtaj işlemini tehlikeli yaptığını belirten Camp, her yıl birçok kadının her yıl yasal yollardan kürtaj yaptıramadığı için hayatını kaybettiğini söyledi.(aa)