'Kürtaj hapını kullanan da hapı veren de dinden çıkar'

'Kürtaj hapını kullanan da hapı veren de dinden çıkar'
'Kürtaj hapını kullanan da hapı veren de dinden çıkar'

Sgreccia: Bu hap ilaç değil ölümcül bir zehir.

Haber: ESMA ÇAKIR / Arşivi

ROMA - İtalya’da 1978’de, Vatikan’ın muhalefetine rağmen kabul edilen yasayla serbest bırakılan kürtaj, yeniden gündemde. İtalyan İlaç Kurumu (AIFA), 1980’de Fransa’da geliştirilen, operasyon gerektirmeden gebeliğe son veren  RU486 (Mifepriston) adlı kürtaj hapının, 30 ülkenin ardından İtalya’da da hastanelerde kullanılmasına karar verdi.
Kurumun yönetim kurulunun, önceki gün yaptığı toplantı sürerken Vatikan’dan yazılı açıklama geldi. Papalık Hayat Akademisi Başkanı Monsenyör Elio Sgreccia, “Bu hapı kullananlar da, hapı veren doktorlar da dinden çıkar. Umarım hükümet ve Sağlık Bakanlığı bu konuda bir şey yapar. Çünkü bu ilaç değil, ölümcül bir zehir. Piyasaya sürülme nedeni de eminim ekonomik ve siyasi baskıdır” dedi. Vatikan’ın resmi yayın organı L’Osservatore Romano da 29 yılda 29 kadını bu hapın öldürdüğünü hatırlattı.  

‘Kulak asmayız’
Toplantı öncesi AIFA Genel Müdürü Guido Rasi “Biz rahatız. Söylenenlere kulak asmadan kararımızı vereceğiz. Bizler uzmanız ve doğru kararı alacağız” demişti. Hapın güvenilirliği halen tartışıldığı için ülkenin bazı kadın politikacıları da kurumun kararına tepki gösterdi.
ABD Başkanı Barack Obama’nın, federal fonlarının kürtajı öngören kurumlara verilmesini yasaklayan yasayı kaldırması da Vatikan’ın sert tepkisine yol açmıştı. Sgreccia, “Barack dünyadaki masum kıyımını durdurmayarak yapabileceği en kötü şeyi yaptı” diyerek Obama’yı kınamıştı.