Kürtaj karşıtları, destekçi doktoru öldürdü

Kürtaj karşıtları, destekçi doktoru öldürdü
Kürtaj karşıtları, destekçi doktoru öldürdü

Olaydan sonra toplanan destekçiler Tiller?a saldırıyı protesto etti.

ABD'de kadınların, hamileliğin geç döneminde de kürtaj olmasına imkân sağlayan Dr. George Tiller'ı kürtaj karşıtları vurarak öldürdü

WICHITA - ABD’de hamileliğinin geç dönemlerindeki kadınların kürtaj olmasına olanak sağlayan ve bu nedenle kürtaj karşıtlarının büyük tepkisini çeken Dr. George Tiller, vurularak öldürüldü. 67 yaşındaki Kansaslı Tiller, Reformation Lutheran Church adlı kiliseye girdiği sırada silahlı saldırıya uğradı. Olaydan üç saat sonra 51 yaşında bir şüpheli tutuklandı. Tiller’ın Wichita’daki kliniğinin önünde sık sık kürtaj karşıtı grupların protesto gösterileri düzenleniyordu. Klinik 1985’te bombalanmış, 1993’te de Tiller bir kürtaj karşıtı tarafından düzenlenen silahlı saldırıda yaralanmıştı. Olayın ardından Wichita Meydanı’nda toplanan 500 kadar destekçiden biri olan Jean Spurney, yıllardır doktorun başına bir şey gelmesinden endişe ettiklerini söyledi; Tiller’ın kliniğinde gönüllü çalışan Diane Wahto ise “Kürtaj karşıtı insanlar birinin kiliseye giderken ölmesine neden olacak atmosfer yarattığı için çok üzgünüm” dedi.

Geç dönem kürtaj yapan üç klinikten biri

ABD Başkanı Barack Obama da şoke olduğunu ve çok öfkelendiğini söyledi. Açıklamada, “Kürtaj gibi zor konularda farklılıklarımız ne denli büyük olursa olsun, sorun şiddet gibi çirkin yollarla çözülmemelidir” denildi. Tiller’ın kliniği ülkenin geç dönem gebeliklerde kürtaj yapan üç kliniğinden biriydi. Geç dönem kürtaj, iki bağımsız hekimin, doğum halinde annenin tamir edilemez zarar göreceğine dair fikir belirtmesi halinde Kansas’ta yasal. Olay, Obama’nın kürtaj konusunda ortak zemin bulma çabasıyla ilgili konuşmasının üstüne oldu. (afp)