Kürtçe şarkı yarışması büyük ilgi görüyor

Kürtçe şarkı yarışması büyük ilgi görüyor
Kürtçe şarkı yarışması büyük ilgi görüyor
Süleymaniye kentinde bir televizyon kanalının düzenlediği ve Türkiye'den de yarışmacıların katıldığı 'En Güzel Ses' isimli Kürtçe şarkı yarışması büyük ilgi görüyor.

Irak’ın Süleymaniye kentinde bir televizyon kanalının düzenlediği ve Türkiye ’den de yarışmacıların katıldığı ‘En Güzel Ses’ isimli Kürtçe şarkı yarışması halktan büyük ilgi görüyor. Yarışma, bir otelin bahçesinde halka açık olarak düzenleniyor. Etkinliğe katılım için Irak’ın yanı sıra Türkiye’de de ön elemeler yapıldı. Elemeler sonunda sesi beğenilen 300 kişi, yarışmaya katılmaya hak kazandı. Ön elemelerden sonra başlayan etkinlikte yarışmacıların puanlarını, kısa mesaj yoluyla seyirciler verdi. İlk bölümde 200 kişi, ikincisinde ise 76 kişi elendi. Türkiye’den 60 başvurunun yapıldığı etkinliğe İstanbul ve Diyarbakır ’dan 15 kişi kabul edildi.

Yarışmayı düzenleyen NRT2 TV’nin Danışmanı Derun Kejan, daha önce buna benzer programların yapıldığını belirterek, “Ama bunların hepsi lokaldi ve sadece Irak’taki Kürt bölgesinden katılım oldu. Bizim amacımız ise diğer ülkelerde yaşayan tüm Kürtlerin katılımını sağlamak. Bu yüzden Türkiye’nin iki şehri Diyarbakır ve İstanbul’dan da yarışmacıların başvurularını kabul ettik. İlk aşamada 60 kişi başvurdu ve ön elemelerden sonra Süleymaniye’ye 15 kişi stüdyoya geldi. İkinci elemeden sonra 5 kişi kaldı” dedi.

Yarışmanın önümüzdeki günlerde televizyonda yayınlanacağını ifade eden Kejan, birinciye verilecek ödülün 2013 model bir otomobil olduğunu söyledi.

Türkiye’den yarışmaya katılan Dersim İlker ve Yeşim İlhan ön elemelerden geçmeyi başardı.