Kurtlar Vadisi Afganistan!

Kurtlar Vadisi Afganistan!
Kurtlar Vadisi Afganistan!
Ortadoğu ve Balkanlar'daki etkisi son yıllarda hızla artan Türk dizileri şimdilerde Afganistan'da izleyicileri ekrana kilitliyor... En popüler dizi ise Kurtlar Vadisi...

‘Muhteşem Yüzyıl’, ‘Kurtlar Vadisi’, ‘Öyle Bir Geçer Zaman ki’ gibi Afgan halkı arasında en popüler Türk yapımları... Anadolu Ajansı’nın haberine göre Türk dizilerinin ilgi çekmesinin temel nedeni Afgan halkının ‘gelenek ve modernleşmeyi dengede tutan figürleri’ görmek istemesi. Dizilerdeki kıyafetler, mobilyalar bir süre sonra ülkede moda haline geliyor.
Türk dizileri ülkede bir zamanların ilgi odağı Hint dizilerinin yerini almış gibi... Afgan televizyonlarında şu anda 20’den fazla Türk dizisi yayımlanıyor. En popüleriyse ‘Kurtlar Vadisi’. Bu dizinin oyuncuları Necati Şaşmaz ve Gürkan Uygun da halk arasında çok seviliyor.
Kanalların çekmediği bölgelerde yaşayan gençler Farsçaya çevrilmiş Türk dizilerini marketten satın alarak evlerinde izliyor. Afganistan’daki katı yayın politikasından dolayı, uygunsuz bulunan görüntüler sansürleniyor. Geçen sene ülkede en çok seyredilen ‘Aşk-ı Memnu’, Afgan kültürüne aykırı bulunduğu gerekçesiyle Afganistan Âlimler Birliği’nin itirazıyla yayından kaldırılmıştı.
Afganistan’da yayın yapan özel bir televizyonun yayın yönetmeni Hayat Yakubi, Türk dizilerinin gerçeği yansıtma konusunda Hint dizilerine göre daha başarılı olduğu görüşünde: “Birkaç sene önce Afgan kanallarında Hint dizileri yayımlanıyordu. Şimdi ise neredeyse tüm kanallarda Türk dizileri yayımlanıyor. Biz kanalımızda ayrı bir bölüm oluşturarak dizileri Farsçaya çeviriyoruz. Halktan da olumlu tepkiler geliyor.” 

‘Polat Burger’

Ülkede ‘Kurtlar Vadisi’ oyuncularının, özellikle de Polat Alemdar’ın fotoğrafının basıldığı tekstil ürünleri revaçta. Kabil’deki Cumhuriyet Marketi’nde tekstil ürünleri satan Cemal, ‘Kurtlar Vadisi’ oyuncularının fotoğrafının olduğu giysilerin çok tercih edildiğini, bunları giyenlerin kendilerini ‘Polat gibi kahraman’ hissettiğini söylüyor. Kabil’in Kal-i Fethullah bölgesinde ‘Polat Burger’ adında bir restoran açan Ahmad Cevad Kadiri ise ‘Kurtlar Vadisi’nden ve Polat Alemdar’dan etkilendiği için restorana bu adı verdiğini, bu sayede müşterilerinin arttığını aktarıyor.
Taliban döneminde televizyonların yasak olduğu Afganistan’da, 50’den fazla yerel ve ulusal kanal yayın yapıyor. Çoğunda da Türk dizileri Farsça ve Peştucaya çevrilerek yayımlanıyor. Altyapının yeni yeni gelişmeye başladığı ülkede, yerel diziler yok denilecek kadar az.