Kuruçeşme'den 1920'lere selam

Kuruçeşme'den 1920'lere selam
Kuruçeşme'den 1920'lere selam
İstanbul Moda Haftası'nın ikinci akşamında Zeynep Tosun'un 1920'leri konu alan sunumu var. Dünün açılışını ise koleksiyonu 'Kosmos' ile Songül Cabacı yaptı.

İstanbul Moda Haftası’nın ikinci günü ‘DB Berdan’ defilesiyle başladı. Kuruçeşme Arena’daki etkinlikte Deniz ve Begüm Berdan’ın, Asu Aksu’nun, Emre Erdemoğlu’nun tasarımları modaseverlerle buluştu. Şapka tasarımcısı Merve Bayındır ise ‘#dirensapka’ adlı İlkbahar/Yaz 2014 koleksiyonunu sergiledi. Cengiz Abazoğlu’nun ‘Revan’ koleksiyonunun da görücüye çıktığı etkinliğin ikinci gününde, Çağla Şikel, Özge Ulusoy, Wilma Elles, Didem Soydan ve Yolanthe Cabau podyumdaydı.
Gül Ağış’ın , Lug Von Siga 2014 İlkbahar/Yaz defilesi de ikinci günde yer alanlar arasındaydı. Ağış’ın, Lug Von Siga 2014 İlkbahar/Yaz koleksiyonu ilhamını kızgınlığı ifade etmenin bir türü olarak öne çıkan kabile ruhundan alıyor. Yeni Zelanda yerli halkı ‘Maorilerden’ esinlenen tasarımcı, bu kültürün alametifarikası maskelerden yola çıkarak maskeleri kumaş baskılarına ve nakışlara taşıyor. Siyah, mercan kırmızısı, beyaz ve karamel renginin hâkim olduğu koleksiyon ipek krep, deri, garza ve triko gibi farklı materyalleri bir araya getiriyor.
İkinci günün bir diğer defilesiyse Zeynep Tosun’un ‘Hidden’ıydı. Ana ilham kaynağı olarak 1920’leri alan Tosun, tasarımlarında 20’lerde ve günümüzde yaşayan kadınların erkeksi kemik yapısını ve gizli seksiliğini ortaya çıkarıyor. Defileye Eda Taşpınar, Filiz Akın, Yasemin Taciroğlu, Azra Akın, Ceylan Çapa, Aslı Ekşioğlu, Pınar Sabancı gibi isimler katıldı. Koleksiyonun öne çıkan özelliği loose kesimler. Tasarımları arasında düşük omuzlu elbiseler ve gömlekler yer alıyor. Düşük bel bol, kesimli pantolonlar ve şortlar, gizli yırtmaçlı elbise ve etekler, sırt dekolteleri, transparan detayların ve art nouveau print’lerin ağırlıkta olduğu koleksiyonu sandaletler ile tamamlıyor. Vintage renklerin kullanıldığı tasarımlarda pastel ve kirli yeşil, sarı, gri, beyaz, marshmallow pembesi, açık pembe ve lacivert tonlar öne çıkarken, taşlanmış ipekler, denizci fileleri, ipek şifon, krepler, dökümlü kumaşlar koleksiyonun ana kumaşlarını oluşturuyor.
İkinci gün, Maybelline firmasının makyaj ürünlerinin DB Berdan’ın tasarımlarıyla bir arada sunulduğu defileyle son buldu. Dünün açılışı ise Songül Cabacı’nın 2014 İlkbahar/Yaz koleksiyonunun yer aldığı ‘Kosmos’ isimli kreasyonla yapıldı.