Küskün sokak köpeği Şimdilik

Haber: Pişo - pisokedi@gmail.com / Arşivi

PİŞO’NUN GÜNLÜĞÜ
Uzun süredir camdan bakıştığımız bir sokak köpeği var.
İlk olarak geçen hafta ağaçlık arka bahçede peydah oldu. Oldukça çelimsiz, üzerinde bir ameliyat izi olan, küpeli ve yakın zamanda doğum yaptığı anlaşılan bir hayvan. Geceleri acı acı uluyor. Tahminen yavrularından erken ayrıldı. Küskün ve korkak bir görünüşü var. Onu gördüğümde cama pati atarak bizimkilerin dikkatini çektim. Etrafta nerede kaç kedi, kaç köpek var hemen kaydeden kadının radarından bu da kaçmadı. Adamla hemen aşağıya inip köpeğe baktılar.
Evde yiyecek doğru dürüst bir şey olmadığı için (Bunlar sadece ıspanak kökü ve kabakla besleniyor şu sıra) sütün içine ekmek doğradılar, biraz da dolapta kalmış sucuktan eklediler. Hayvancağız o kadar açtı ki hepsini yedi. O günden beri apartmanın önünden ayrılmadı.
Bizimkiler beslemeye devam ediyor. Adam ‘Acaba arka kapalı balkona alsak mı?’ diye bir cümle bile kurdu ama kadın bahçede kalmasını daha uygun buldu. Bahçeye bir kulübe yaptırma projesi var, bakalım ne olacak?
Köpeğin adı da şimdilik Kahve. Şimdilik diyorum çünkü bunlarda sık sık isim değiştirme adeti var. Bana bir ara Bozo, Portakal, Sarı gibi isimler de koymuşlardı ama sadece Pişo’ya tepki gösterince böyle kaldı. Kiraz’ın adını hiç kullanmıyorlar mesela. Onun adı Kızım oldu. Bahsederken de ‘Kız nerede, kız yedi mi?’ şeklinde cümleler kuruluyor.
Kiraz adını tamamen unuttu bence. Şimdi bu köpeğe de Tarçın, Fındık falan gibi isimler koyarlar yakında. Bence ismi Şimdilik olsun, daha iyi keh, keh...
Kahve veya Şimdilik, şimdilerde bahçede güneşe karşı keyif çatıyor. Genelde sakin ve tepkisiz bir hayvan, ama geçenlerde panikle yerinden hopladığını gördüm. Bizim apartmanın ötesinde bahçe içinde güzel bir gecekondu var. Burada keçiler, koyunlar falan otluyor. Geçen gün keçinin biri arkasında hoplayıp zıplayan iki yavrusuyla birlikte onun önünden geçti. Artık keçilerin boynundaki zillerden midir nedir, köpek gidip arabanın arkasına saklandı. Çok güldüm vallahi.
Neyse işte bizim cephede durumlar böyle. Ben haftaya yokum. Uzaklara gezmeye gideceğim. Dönüşte anlatırım. Uslu durun. 

* ALO 153’ü geri getirelim!
Biliyorsunuz, Barınak Gönüllüleri Derneği’nin (BGD) İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürüttüğü sokak hayvanları için ambulans hizmeti ALO 153 sayesinde, yaralı ve zor durumda olan binlerce köpek kurtarıldı.
Ancak ne yazık ki yardımlar hayvanların tedavi masraflarına yetmediği için şu anda bu önemli hizmete ara verilmiş durumda. Sık sık otoyol kenarında kaza geçirmiş yaralı hayvanlar görüyoruz. Çoğumuz bir şeyler yapmak istese de ne yapacağını bilemediği için geçip gidiyor.
İşte ALO 153, bu çaresizlik anlarına bir çare sunuyordu. Lütfen ambulansı yeniden hayata geçirmek için katkıda bulunun: www.kalbimizsokaktaatiyor.org ve www.bgd.org.tr 

* Kedilerden ve ince zevklerden hoşlananlara
Yine harika bir siteden söz edeceğim size: www.kedidefteri.com.
Kendi deyişleriyle ‘4 ayaklı tasarım, kültür, sanat, yeme-içme, gezi dünyası’...
Sitede beyazperde kedilerinden çizgi kedilere, kedili kitaplara, Miu Miu’nun kedi desenli kreasyonlarından Shinzi Katoh’un kedi desenli çantalarına kadar birçok ilginç haber ve detay bulabilirsiniz. Siteye ilham veren Tatanka ile tanışmak da cabası.  

* Sindi’nin kitabı
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne bağlı Basın Müzesi’nde yıllardır yaşayan Sindi’nin bir kitabı oldu. Nurettin İğci tarafından
yazılan ve Sindi’nin fotoğraflarına yer verilen bu kitap, Basın Müzesi’nin sevimli emektarına bir hediye.  

* Kedici dergisinin yeni
sayısı dopdolu
Beşinci sayısı bayilerde olan Kedici dergisinde okuyacak şey çok. Dergide Arif Aşçı, Behiç Ak ve Tiyato Kedi ekibiyle yapılmış söyleşiler ve bir sürü haber bulunuyor. Oldukça güzel bir ‘kedi ve kültür’ dergisi kendisi...
www.kedici.net