'Kusurluluk' güzeldir

'Kusurluluk' güzeldir
'Kusurluluk' güzeldir

Bülent Eczacıbaşı, katkılarından dolayı Egemen Bağış a bir teşekkür plaketi sundu.

Bu yıl 40. yaşını kutlayan İstanbul Kültür Sanat Vakfı, İstanbul’a bir tasarım bienali hediye etti. Özlem Yalım Özkaraoğlu’nun direktörlüğünü üstlendiği İstanbul Tasarım Bienali’nin bu yılki iki küratörü Emre Arolat ve Joseph Grima; teması ise ‘kusurluluk’.
Dün sabah , aynı zamanda bienal mekânlarından biri de olan Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda düzenlenen açılış ve basın toplantısında konuşan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı “Son dönemde tüm dünyada ivme kazanan tasarım ve ona bağlı yaratıcı alanların tamamını kapsayacak bir etkinlik” düzenlemek amacıyla yola çıktıklarını söyledi. Bülent Eczacıbaşı, bienale katkılarından dolayı Başbakanlık Tanıtma Fonu Genel Sekreteri Süleyman Erdem’e, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’a, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a, TUSKON Genel Sekreteri Dr. Mustafa Günay’a, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner’e ve bienalin eşsponsorları Eren Holding, Koray Şirketler Topluluğu, Vestel ve VitrA’nın temsilcilerine birer teşekkür plaketi sundu. İstanbul’un kendisinin insanlık için bir tasarım abidesi olduğunun altını çizen Egemen Bağış ise “Bülent Eczacıbaşı’ndan alıntılayarak söylüyorum; ‘Made in Turkey’ yerine ‘Designed in Turkey’ dedirtmek çok önemli” diye konuştu.
İstanbul Tasarım Bienali, kent, mimarlık, endüstri ürünleri, grafik, moda ve yeni medya tasarımı gibi başlıca alanlarla ilgili ürün ve projeleri kapsıyor. Etkinlik, küratörlüğünü Emre Arolat’ın üstlendiği İstanbul Modern’de izlenebilecek ‘Musibet’ başlıklı sergi ve küratörlüğünü Joseph Grima’nın üstlendiği Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda izlenebilecek ‘Adhokrasi’ başlıklı sergileri kapsamına alıyor. Küratörlerin, bienalin ana teması ‘Kusurluluk/ Imperfection’ı, kendi bakış açılarıyla yorumladıkları bu iki sergide, 46 ülkeden 300’e yakın tasarımcı ve mimarın 100’ün üzerinde projesi yer alıyor. 12 Aralık tarihine kadar görülebilecek İstanbul Tasarım Bienali, iki serginin yanı sıra, kentin farklı noktalarına yayılacak akademi programı, atölye sergileri, seminer programı, yaratıcı film kuşağı, paralel katılımcı programı ve tasarım yürüyüşleriyle iki ay boyunca İstanbul’u bir tasarım kentine dönüştürecek.