Kutluğ Ataman: Gezi'deki tavrım pazar günü değişti

Kutluğ Ataman: Gezi'deki tavrım pazar günü değişti
Kutluğ Ataman: Gezi'deki tavrım pazar günü değişti
İl günlerde Gezi Parkı protestolarına destek veren ancak kısa bir süre sonra yön değiştiren yönetmen Kutluğ Ataman, Star gazetesinde Gülcan Tezcan'a verdiği söyleşide Koç Grubu'na ve isim isim sayarak sanat dünyasına ağır ithamlarda bulundu. Hükümete de 'sanat dünyasındaki Ergenekon'a uyanın' uyarısı yaptı.

Radikal.com.tr - Film yönetmeni Kutluğ Ataman, Gezi Parkı protestolarıyla ilgili çok tartışma yaratacak değerlendirmeler yaptı. Star gazetesinden Gülcan Tezcan’a konuşan Ataman, ilk günlerinde destek verdiği Gezi Parkı direnişinin sanat camiası içindeki Ergenekon uzantıları’nın, ‘sol pozisyonu gasp etmiş’ kişi ve grupların eline geçtiğini öne sürdü ve Koç Grubu’na yönelik olarak da ağır ithamlarda bulundu.

“Ben bazılarının son zamanlarda çok abarttığı türden yeni bir gençlik antropolojisine kani olmadım. Bir kızgınlık patlamasıydı. Asosyal klavye gençliğinin sosyali keşfetmesiydi. ‘Gezi ruhu’ diye aslında olmayan bir ruh hali üzerinden sivil bir eylem gelişti” diyen Ataman, Gezi sürecinin, ‘Beyaz Türklerin korku ve hezeyanları’nı ortaya çıkardığını, ‘memnun ve mesut olamayan, küskün’ Beyaz Türklerin ruh halinden kaynaklandığını iddia etti.

Star gazetesinin, bugün manşetten, ‘Kutluğ Ataman Gezi’nin şifrelerini çözdü’ başlığıyla duyurduğu söyleşinin tamamı şu linkten okunabilir: 

'Sanat camiasındaki Ergenekon'a artık uyanın'


  http://www.radikal.com.tr/1145916114591615

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Röportaji okuyunca - farika

  Röportajda Koc'tan biz bütün sanatçılarımızdan AKP'yi eleştirmesini istiyoruz diye itiraz iletildiği yazılmış ki bana hiç mümkün gelmiyor. Koçların hayranı değilim ama böyle langır lungur konuşacak kadar salak olmadıklarını tahmin ediyorum. Bir sanatçının duyarlılığının özgürlükler değil eserini satmak olması ise düşündürücü.

  OBJECTIF - tunc2013

  Iste gordgunuz gibi sanatcimiz gercekleri soylemis. Koc grubuyla ilgili bir bolumde var orayi okumakta fayda derim.Cok uzgunum ki burada yorum yazan bazi arkadaslarin serbetini vermemis .

  Neyin hazırlığı ? - ilbeg

  Birkaç zamandır 'sanat dünyasında Ergenekon var' türü yorumları, söylemleri okuyup duruyoruz. Bana öyle geliyor ki tüm bunlar sanat dünyasına bir 'Ergenekon Dalgası' başlatmak için tertiplenmiş ve yine sanatcılara söyletilmeye başlanmış bir tezgah,yeni bir oyunun ilk perdesi.

  Finansörün kimse. - voştaran

  Eleştirilerini saygıyla karşılayabilirdim. Biraz da polis şiddetinden ve bu şiddeti meşrulaştıran bir başbakanı eleştirebilme yürekliliğini gösterip, ölen ve sakat kalan insanlarımızı hatırlayabilseydi. Yani finansörün kimse onun yanından konuşursun olmuş. Dolayısıyla saygı duymuyorum.

  Aydınlanma Çağı - X120

  Sanat camiası içinde Ergenekonvari bir örgütlenmenin varlığından şüpheleniyorsan, neden gidip bunu adli mercilere değil de hükümete ihbar ediyorsun güzel kardeşim? Sen zaten Akp'liydin şimdi niye "eskiden muhaliftim artık ayıldım" minvalli laflar ediyorsun? Aferin, doğru yoldasın, aynen devam. Filmlerini de Beyaz Türkler değil Ak Türkler izler artık. Ben de heyecanla bekliyorum yeni hedef kitlenin, bilhassa senin gay-themed filmlerine yapacağı yorumları. O değil de, "örtmenim bunlar benden sponsorluğunu çektiler, bunların hepsi Ergenekoncu örtmenim" tavrı nedir allasen?

  Tebrikler - Ayse Sule

  Kutlug Ataman ile yapilan soylesiyi haberlestirdigi icin Radikal'i tebrik ederim. Roportajin tamamini okuyunca bir kez daha gordum ve sukrettim ki bu ulkede hakikati idrak ve nasihat etmekten yilmamis, yikilmamis insanlar henuz bitmedi ve insaallah hic bitmeyecek.

  Camia - 2berna

  Bu açıklamalar e o zaman siz de Susurluksunuz dedirtiyor! İktidarla kol kola girmek dünyanın en kolay işi. Ya sanat camiası (!) içerisinde başlayan sürek avı. Bu açıklamalar iktidar sahibi avcıları da meşrulaştırmıyor mu? Camia içerisindeki 'Ergenekoncular' ne yapıyor? Darbe planları mı? Gözaltılar sizi rahatlatıyor mu? Ergenekon tipi yapılanmalardan bahseden ilk siz değilsiniz. Saptamasını kopyaladığınız kişinin siyasi duruşunu sorguladınız mı?