Kutuda satılan pop şarkıcısı: Hatsune Miku

Kutuda satılan pop şarkıcısı: Hatsune Miku
Kutuda satılan pop şarkıcısı: Hatsune Miku
Konserleri tıkabasa doluyor, turneye çıkıyor. İstek parçaları seslendiriyor, hayranlarını evinde ziyaret ediyor. O bir pop star ama insan değil avatar!

Al Pacino’nun başrolünü oynadığı ‘S1m0ne’ filmini seyredenler, hologram yöntemiyle sahneye çıkıp milyonları peşinden sürükleyen sanal yıldızı hatırlar. Yönetmen Andrew Niccoll’un 2002’de beyazperdeye yansıyan hayali, Japonya ’da gerçeğe dönüştü. Ancak bu kez kahramanımız sarışın bir afet değil, mavi saçlı, 16 yaşında çıtı pıtı bir genç kız.
Japonya’yı sallayan, You Tube’da şarkıları milyonlar tarafından paylaşılan Miku’nun gerçek olmaması, hayranlarını hiç ama hiç rahatsız etmiyor. Konser biletleri ülkede yok satıyor, hayran kitlesi her gün büyüyor. Genç kızlar saçlarını maviye boyatıp onun gibi giyiniyor.
Miku’ya duyulan sevgi öyle büyük ki, dünya sınırlarını bile aşmış durumda. Mart 2010’da 14 binden fazla imza toplanması sonucu üstünde Miku’nun resimleri olan üç metal plaka, Japon uzay aracı Akatsuki ile uzaya gönderildi.
‘Dokunulmazlık’ problemi olmakla birlikte, şarkıcı rakiplerine kıyasla kolay ulaşılır bir yıldız; her hayranını evinde tek tek ziyaret edebiliyor. Crypton Future Media’nın yarattığı dijital avatar, Yamaha’nın Vocaloid yazılımı kullanılarak yaratılan pop şarkıcısı, bilgisayar oyunu gibi satın alınıyor. Bilgisayara yüklenip herhangi bir şarkıyı söylemesi için programlanıyor. Kısacası Crypton Future, kutu içinde yıldız satıyor. 

Sesi tek kişiye ait değil
Vokal ve android kelimelerinin birleşimi ‘Vocaloid’ teknolojisiyle yaratılan Miku’nun sesi, tek bir kişiye ait değil. Japonya’nın ünlü oyuncuları tarafından kaydedilen sesler yazılıma işleniyor. Örneklerin hepsi birlikte sıralandığında kelimeleri ve ifadeleri oluşturan tek bir ses ortaya çıkıyor.
Miku’ya ait her müzik ve görüntü Japonya’da o kadar popüler oldu ki, ‘şarkıcı’ turneye bile çıktı. Hologram yöntemiyle sahneye çıkan yıldız, arkasındaki ekip arkadaşlarıyla gerçek bir şarkıcı gibi dans edebiliyor. Miku, burada da rakiplerine fark atarak ‘ilk üç boyutlu hologram’ olma özelliği taşıyor.


Hatsune Miku hakkında 10 gerçek
1 Hatsune Miku’nun sesi Crypton Future Media tarafından Yamaha’nın yarattığı ‘Vocaloid’ yazılımı
kullanılarak geliştirildi.
2Yıldızın ismi Japonca’da ‘Geleceğin sesi’ anlamına geliyor. ‘Hatsu’ ilk, ‘ne’ ses, ‘Miku’ da gelecek demek.
3 16 yaşında, 158 santimetre uzunluğunda ve 42 kilo ağırlığında.
4 Avatar yaratılırken ilk olarak oyuncu Saki Fujita’nın sesi kullanıldı.
5 Facebook ’taki sayfasında 31 bin 338 üyesi var. Ayrıca siteden şarkıcının parçalarını da satın alabiliyorsunuz.
6 İlk parçası Ağustos 2007’de piyasaya sürülen şarkıcı hayli üretken: 30 bin parçası ve 388 albümü var.
7 Şarkıcının plak şirketi KarenT, Hatsune Miku’yu bir sanatçı değil, bir ‘hareket’ olarak adlandırıyor.
8 İlk canlı konserini 2009’da Japonya’da verdi.
9 2009’da Sony etiketli PSP oyunu ‘Project Diva’ çıktı.
10 ‘Vocalogenesis’ albümü bu yıl
31 Mayıs’ta Japonya listesinde 1 numara oldu. Bu, vocaloid tekniğiyle liste başı olabilen ilk albüm.


  ETİKETLER:

  Facebook

  ,

  Dünya

  ,

  Japonya