Kuzey Buz Denizi, hızla asitleniyor!

Kuzey Buz Denizi, hızla asitleniyor!
Kuzey Buz Denizi, hızla asitleniyor!
Kuzey Buz Denizi'nin, karbondioksit emisyonları nedeniyle hızla asitlendiği bildirildi.

BBC’nin, Norveç Uluslararası İklim ve Çevre Araştırma Merkezi’nden bilim adamlarına dayandırdığı haberinde, kuzey denizlerinin özellikle yüzeye yakın sularının hızla asitlendiği belirtildi. Bölgede okyanus kimyasında geniş çaplı değişimleri izleyen bilim insanları, karbondioksit emisyonlarının şu anda durdurulması halinde bile Kuzey Buz Denizi’nin kimyasının, sanayi öncesi seviyelerine dönmesi için onbinlerce yıl geçmesinin gerektiğini söyledi. Kuzey Buz Denizi’nde asitlenmeden, ticari değeri olan balıklar dahil olmak üzere çok sayıda canlının etkilenebileceğini belirten bilim insanları, denizlerdeki ekosistemde çok büyük değişiklikler öngörürken, bu değişimlerin ne olacağının belirsizliğini koruduğunu ifade ediyor.
Karbondioksit, alkalik denizleri, havadan emildiğinde daha asitli hale getiriyor. Emilim özellikle soğuk sularda daha hızlı oluyor. Tatlı suyun, karbondioksidin asitlendirici etkilerini kimyasal açıdan yok etmekte daha az etkin olması nedeniyle Kuzey Buz Denizi’nin, nehirlerden tatlı su akışı ve karadaki buzların erimesiyle daha savunmasız hale geldiği belirtiliyor.
Dünyada okyanusların yüzey sularındaki ortalama asitlenme, Sanayi Devrimi’nden öncekinden yaklaşık yüzde 30 oranında daha yüksek.


  ETİKETLER:

  Norveç

  ,

  BBC

  ,

  çevre

  ,

  Bilim

  ,

  kimyasal

  ,

  sanayi

  ,

  kuzey