Kuzey, güney, doğu, batı sallanıyor

Kuzey, güney, doğu, batı sallanıyor
Kuzey, güney, doğu, batı sallanıyor

Sumatra Adası?nın Padang kentinde (altta) halk kenti terk etmeye hazırlanıyor. Samoa kıyılarının tsunami sonrası hali (üstte)...

Son üç gün içinde dünya, ikisi şiddetli dört büyük depremle sarsıldı. Samoa'nın ardından Endonezya'nın Sumatra Adası'nda da iki deprem yaşandı. Rusya ve Peru'da da sarsıntılar oldu

PADANG/PARİS - Önceki gün Pasifik Okyanusu’nda başlayan depremler hız kesmeden farklı bölgelerde devam ediyor, Endonezya ve Samoa’daki ölü sayıları artıyor.
Önceki gün 7,6 büyüklüğüyle sarsılan Endonezya’da dün 6,8 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Şimdiye kadar 770 kişinin öldüğü ülkede kurtarma ekiplerinin henüz ulaşamadıkları bölgeler var, yüzlerce kişinin de enkaz altında olduğu sanılıyor. Endonezya Sağlık Bakanlığı Kriz Merkezi Başkanı Rüstem Pakaya, yaşanan felaketin ardından ölü sayısının 1000’i aşabileceğini söylüyor. Yaralı sayısının 2 bin 400 olarak açıklandığı deprem bölgesinde yaralıların tedavisinde destek sağlayacak bir hastane kurulacak.
Sumatra Adası’nın Padang kentine Türk Kızılay’ı da yardım gönderdi. Halkın artçı deprem korkusuyla kenti terk etme hazırlığında olduğu belirtiliyor. Hint Okyanusu kıyısındaki Padang’ın nüfusu 1 milyona yakın. Amerikalı Greg Hunt, “Burada gördüğüm en kötü depremdi. Çökmüş binaları, insanların öldüğünü gördüm” diye anlatıyor.
Salı gecesi 8,3’lük deprem ve ardından gelen dev tsunami dalgasıyla sarsılan Samoa Adası’ysa depremden kısa süre sonra gelen dev tsunami dalgalarıyla sarsılmıştı. Son verilere göre 150 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin çoğunluğunu yaşlılar ve çocuklar oluşturuyor. Çok sayıda kişi kayıp, 2 bin 488 kişi evlerini terk etti. Tanıklar kamyonlar dolusu ceset gördüklerini, ölü sayısının açıklanandan fazla olduğunu söylüyor.

‘Depremler birbirini tetikliyor’
Rusya’nın uzakdoğusundaki Kamçatka Yarımadası da 5,1 büyüklüğünde hasarsız bir deprem atlattı. Peru 6,3 ile sallanırken ABD’nin Kaliforniya eyaletinde de 5,1 şiddetinde deprem oldu. Öte yandan Filipinler, Vietnam ve Kamboçya’yı vuran Ketsana kasırgasının en az 380 kişinin ölümüne sebep olduğu bildirildi. 277 kişinin öldüğü Filipinler, kasırgaya en fazla kurban veren ülke.
Art arda gelen depremlere bilim insanlarının yorumu sarsıntıların birbirini tetiklediği yönünde. Amerikalı jeologlara göre, bir yerde meydana gelen yer sarsıntısının, başka bir köşedeki deprem riskini artırma olasılığı var. Araştırmacılar, Nature dergisinde yayımlanan makalede ‘’Çok büyük depremlerin, fay sistemlerinin direncinde global etkisi olabilir’’ diyor. (afp, aa)