Laboratuar ortamında sperm üretildi

Laboratuar ortamında sperm üretildi
Laboratuar ortamında sperm üretildi
Embriyodan alınan kök hücreyle insan spermi üretildi. Yumurta döllenmesinde henüz kullanılmayan yöntem kısırlığın giderilmesinde kullanılabilir


LONDRA  - İngiliz bilim insanları embriyodan alınan kök hücreden insan spermi ürettiklerini açıkladı.  Newcastle Üniversitesi ve Kuzeydoğu İngiltere Kök Hücre Enstitüsü araştırmacılarından kurulan ekibi yöneten profesör Kerim Nayernia yeni bir teknik kullanarak erkek XY kromozomu taşıyan embriyodan alınan kök hücreden laboratuarda insan spermi ürettiklerini belirtti.
Profesör bu buluşun doğurganlık mekanizmasının daha iyi anlaşılmasına yol açacağını kaydetti.
Bilim insanları, yasalar izin vermediği için bu üretilen spermin yumurtacığın döllenmesinde şimdilik kullanılamayacağını belirtti ama yasaların en kısa sürede değiştirilip bu tekniğin erkeklerdeki kısırlığın giderilmesi için onaylanacağını umduklarını da eklediler.
Dr. Nayernia, ekibinin geliştirdiği tekniği daha da ilerletip gelecek on yıl içerisinde kemoterapi yüzünden kısır kalan çocuklara uygulanabileceğini söyledi.  Profesör, "Bu teknik bize kısırlığın nedenlerini, onu tedavi etme imkanlarını bulmamızı ve çiftlerin genetik olarak kendi çocuklarını dünyaya getirmelerini sağlayacak" dedi.
Bilim insanları ayrıca bu buluşun genetik hastalıkların nasıl nesilden nesile geçtiğinin daha iyi anlaşılmasını da sağlayacağını da ifade ettiler.(aa)