Lady Gaga nasıl kurtulur?

Lady Gaga nasıl kurtulur?
Lady Gaga nasıl kurtulur?
Yeni bir müzikal rota belki de ilk kez bir Lady Gaga albümünde nefes almamızı sağlıyor. 'Artpop', keşfedilecek cevherler de barındırıyor!
Haber: SARP DAKNİ - twitter.com/sarpdakni / Arşivi

Hakkındaki ‘tatlı(!)’ fikrimin hâlâ değişmediği ‘Born This Way’in bunaltıcı uzantıları olarak süregelen ‘The Remix’ ve ‘The Collection’ı takip eden ‘A Very Gaga Holiday’ ile gelmiş geçmiş en popüler Noel kraliçesi Mariah Carey’e bile kafa tutan Gaga, uzun bir süredir çeşitli tartışmalara mevzu olan son stüdyo albümü ‘Artpop’u nihayet fırından çıkardı. Tam da yeni bir global dominasyona hazırlanırken tüm kariyerini borçlu olduğu menajeri Troy Carter ile ‘yaratıcı anlamda düşünce farklılığı’ sebebiyle yollarını ayıran Lady Gaga, önce iTunes Festival daha sonra da YouTube Music Awards performanslarıyla albümün genel havası ile ilgili de önemli ipuçları vermişti.
Bu kez, ‘Born This Way’den daha farklı bir müzikal çizgiye oturmak isteyen Gaga, pop’un modern sanat içindeki yerini sorguluyor. Hatta bunun için Jeff Koons’a albüm kapağını tasarlatacak kadar akıllıca bir yapıyor. Koons, Boticelli imzasını taşıyan ‘Venüs’ün Doğuşu’nu Gaga için paramparça edip onu tam merkeze fütüristik bir tanrıça olarak yerleştiriyor. Kabul edelim ya da etmeyelim; öncülleri ile kıyaslandığında sonuç hayli başarılı. 

Yeni cevherler

Björk ve Jay Z’nin izinden giderek albümü için müzik, sanat, moda ve teknolojiyi harmanlayan bir aplikasyonu da yapılan ‘Artpop’ için önceki çetesinden DJ White Shadow’u yine merkezde tutan Lady Gaga’nın yanında bu kez Madeon ve Zedd gibi house, electro ve nu-disco âlemlerin güçlü prodüktörleri de var. Hatta ‘Venus’ün kredilerinde efsanevi Sun Ra adını bile görmek mümkün. 15 şarkılık ‘Artpop’ fazla gürültülü ve karmakarışık bir albüm. İçinde ise, aralarında ilk single ‘Applause’un da bulunduğu ‘The Fame’ ve ‘Born This Way’den fırlamış gibi görünen, tahammül sınırlarını zorlayan çok fazla şarkı var. T.I. destekli kâbus ‘Jewels n’ Drugs’ ve beyin patlatma özelliği bulunan 
‘Swine’ bu duruma örnek verilebilir. 
Ancak tam da bu noktada yeni bir müzikal direksiyonun belki de ilk kez bir Gaga albümünde nefes almamızı sağladığını söyleyebiliriz. Albüme adını veren Hugh Leclercq mucizesi ‘Artpop’, Britney Spears’ın en ‘underrated’ şarkısı ‘Breathe On Me’den beri bu kulvarda duyduğumuz en iyi şey olabilir. Her dinlemede daha çok sevilen, R. Kelly’nin misafirliğindeki ‘Do What U Want’ı da unutmamalı. Yazdıkça kendim de şaşırıyorum ama dahası da var... ‘Artpop’, ‘Mary Jane Holland’, ‘Donatella’ ve son derece kişisel bir hava barındıran ‘Dope’ gibi keşfedilecek yeni cevherlerle dolu. Bir bütün olarak bakıldığında ciddi hazımsızlık yapsa da bu albüm, Gaga’yı sevenler kadar ona benim gibi mesafeli yaklaşanlar için ciddi bir kırılma noktası olacak gibi görünüyor. Ne de olsa; ‘Bir mıh bir nal kurtarır, bir nal bir at kurtarır.’