Lady Gaga şarkıları Çin'de kara listede

Lady Gaga şarkıları Çin'de kara listede
Lady Gaga şarkıları Çin'de kara listede

Lady Gaga şarkıları Çin hükümeti tarafından kalitesiz ve bayağı bulundu.

Yıldızın parçaları, ülkenin bütünlüğünü tehdit ettiği gerekçesiyle yasaklandı

Çin Kültür Bakanlığı tarafından açıklanan 100 şarkıdan oluşan ‘internetteki sakıncalılar’ listesinde Lady Gaga ve Beyonce gibi dünyaca ünlü pop yıldızlarının şarkıları da yer aldı.
Listedeki şarkılar arasında çoğunluğu Hong Konglu, Japon ve Tayvanlı müzisyenlerin eserleri oluştururken, Lady Gaga’nın altı, Beyonce’nin ise bir şarkısı yasaklandı. Şarkıları bulunduran internet sitelerine yollanan resmi yazıda ülkenin ulusal kültür güvenliğine zarar veren şarkıların 15 Eylül tarihine kadar sitelerden kaldırılması gerektiği belirtildi.
Lady Gaga’nın yasaklanan altı şarkısı ‘The Edge of Glory’, ‘Hair’, ‘Marry the Night’, ‘Americano’, ‘Judas’ ve ‘Bloody Mary’ olurken, Beyonce’nin feminist parçası ‘Run the World (Girls)’ de kara listeye girdi.
Listede yaklaşık 10 yıl kadar önce piyasaya sürülen Backstreet Boys grubunun romantik çalışması ‘I Want It That Way’in de yer alması dikkat çekti. 

Gaga kalitesiz ve bayağı
Çin’de geçerli olan düzenlemeye göre müzik eserlerinin resmi kurumlardan onay alması gerekiyor.
2009 yılında yürürlüğe giren düzenleme ‘kalitesiz ve bayağı’ parçaların yasaklanması, fikri-sınaî hakların denetlenmesi gerekçesiyle uygulamaya kondu. (bbc)