Lahmacun-pizza dostluğu

Lahmacun-pizza dostluğu
Lahmacun-pizza dostluğu
Eataly İstanbul, yöresel yemeklere de yer veriyor. Geçen hafta Gaziantep mutfağı tanıtıldı, ziyaretçiler lahmacun ve pizzayı birlikte tattı...

Lezzet arayanların buluşma merkezi Eataly İstanbul , bulunduğu tüm ülkelerde yöresel kültür ve mutfağı desteklediği gibi Türkiye ’nin de yöresel lezzetlerini desteklemekte kararlı. Geçen hafta Antep mutfağı ağırlandı. 22-25 Ocak tarihleri arasında Eataly İstanbul’a gelenler İtalyan yemekleri ve lezzetleriyle birlikte Antep yemekelrini de tattı.
Eataly marketinde, Antep mutfağının meşhur tatlısı baklava çeşitleri, lezzet tamamlayıcısı salça, nar ekşisi ve yöresel aromasıyla menengiç kahvesi satıldı. Sahan Restoran ve Eataly şeflerinin birlikte hazırladığı Antep yöresinin tadına doyulmaz lezzetleri Eataly ziyaretçilerinin beğenisine sunuldu. Antep’in geleneksel lezzetlerinin yanı sıra yöreye ait yemeniler, kutnu kumaşlar, bakır ve sedef ürünler Eataly içerisinde oluşturulan özel standlarda satışa sunuldu. Yöreye özel fotoğraflardan oluşan Gaziantep Fotoğrafı Sergisi de etkinliğe renk kattı.
Etkinliğin tanıtımında Gaziantepli yazar Ahmet Ümit de katıldı ve Eataly'nin kurucularından Zülfikar Bekar ile birlikte iki kültür arasındaki 'ikiz tadları' anlattı.