Le Select ikinci doğuşunda yanına Doğu mutfağını da aldı

Le Select ikinci doğuşunda yanına Doğu mutfağını da aldı
Le Select ikinci doğuşunda yanına Doğu mutfağını da aldı
"Bir zamanlar İstanbul'un en popüler restoranlarından biri olan Le Select Göktürk'te yeniden doğdu ama bu kez mönüsünde Doğu mutfağı da var..."
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

1993 yılıydı, Levent’te oturuyordum. Yeme-içme dünyasının o dönemde en ünlü isimlerinden biri olan Kemal Koç evimizin yakınlarında iki katlı bir villada Le Select adlı dünya mutfağı sunan lüks bir restoran açtı. Le Select kısa sürede kentin en havalı, rezervasyonsuz gidilemeyen yerlerinden biri oldu. On yıl kadar sonra olmalı yine birkaç sokak ötemizde Venge adıyla yeni bir kebap markası yarattı. Ardından Komşu Kebaplar geldi...
Ben bu efsanevi işletmeciyle bir yıl kadar önce “Emeklilik günlerime renk kattı” dediği Göktürk Suda Kebap’ın başında olduğu dönemde tanıştım. İlk gittiğim gün müşterileri karşılamasına ve uğurlamasına hayran olmuş, Göktürk’te güvenle gidebileceğimiz bir lokanta oldu diye sevinmiştim. Kebaplar gayet başarılı, mezeler lezzetli ve tazeydi, daha ne olsun? Televizyonculuk yıllarımı saymazsak, geçen sene en çok kebapçıya gittiğim dönem oldu diyebilirim.
Birkaç ay önce de Kemal Koç Göktürk’te Le Select’i yeniden açtığını haber verince çok sevindim. Le Select’e yıllar önce sadece bir kez gitmiştim. Yemeklerini bile hatırlamıyorum. Ama marka olmuş bir yerin yok olması beni üzmüştü.

Baba oğul bir arada
Şimdi Göktürk’te Neo Vista Çarşı’nın avlusunda Namlı Kebap’ın yerine açılan ikinci nesil Le Select’te Kemal Koç, oğlu Serhat Koç’la beraber. Daha doğrusu “Oğlum açtı, ben ona yardım ediyorum” diyor. Le Select bu kez mönüsüne kebabı da katmış. Daha doğrusu restoranın alt katına iki ayrı mutfak yapılmış. Le Select’in Batı ve Doğu mutfağı olmak üzere iki ayrı mönüsü var.
Le Select’in Batı mönüsünden keçi peynirli bahçe salata, dana carpaccio ve beef stragonof denedim. Salata ve dana carpaccio çok başarılıydı. Ancak ‘beef stragonof’un daha iyisi olabilirdi. Mantarı çok, kreması az ve eti biraz sertti. Tabii ki her zamanki gibi arkadaşlarımın ısmarladığı lahmacun ve tepsi kebabının tadına da baktım. Bir dahaki sefere ne yiyeceğime karar verdirtecek kadar lezzetliydi ikisi de. Zaten Doğu mutfağı mönüsü o kadar zengin ki insanın aklı kalıyor ısmarlamadıklarında!
Le Select’in barı da Göktürk’te bir eksikliği giderecek, çıkışı şehirden dönenlerin eve gitmeden önce bir buluşma noktası olacak gibi görünüyor. Kemal Bey bir restoranın karşılama, uğurlama, mutfak ve fiyat olmak üzere dört ayak üstüne oturduğunu söylüyor. “Bunları bir araya getirenin başarmaması için bir neden yok. Ben başarısız olduysam yanlış hesaptan oldum” diyor. Bu ölçütlerle Le Select’in başarısız olması için hiçbir neden yok. Kişi başı ortalama 60-70 liraya çıkabilirsiniz. Yemekleri abartır ve iyi bir şişe şarap içerseniz 100 lira gibi bir hesap ödeniyor.
Le Select’in gurme market diye bir bölümü de var, burada da Kilye’nin ve Zeytin İskelesi’nin zeytinyağları ve zeytinleri satılıyor. Sanıyorum Göktürk ve Kemerburgaz’da oturanların yanı sıra yakında şehirden de konukları olacaktır Le Select’in, özellikle de hafta sonları...


Raflara Çıkanlar
Okul çocukları ne yemeli?

Eğitimci, anne, anneanne... Çocuklara dair her aşamayı yaşamış, ömrü boyunca bir arada olmuş, olmaya da devam ediyor. Nurten Ceceli Alkan en sonunda çocukların beslenmesine dair bir kitap yazmaya karar vermiş. ‘Okul Çocukları Ne Yemeli Ne Yememeli’ ailelere hem evlerinde yapacakları hem de çocukların beslenme çantalarına koyacakları besinler için bir rehber niteliğinde. Nurten Hanım’ın kitabın başına koyduğu; Morgan Freeman’ın “Afrika’da bir anne çocuğunu ‘Tabağındakini bitir!’ diye azarlayıncaya kadar dünyanın tüm tabaklarını kırmak istiyorum” sözü ise umarım tüm ailelere yol gösterici olur...Haberlerden...
Sahne sırası
şirketlerin

Şirket çalışanlarından oluşan müzik gruplarının katılabildiği ‘Ballantines ile Sahne Şirketlerin’ Müzik Yarışması’nın seçmeleri bu yıl 12 Şubat-5 Mart tarihleri arasında yapılıyor. Dört kişilik jürinin başkanlığını ünlü şarkıcı Nev’in yaptığı yarışmaya başvurular halen devam ediyor. 9 Mart’taki final gecesi belirlenecek en iyi grubu ise çok özel bir gezi bekliyor. Önce Londra’da Muse konserine gidilecek, ardından da İskoçya’da Ballantines’in damıtım evi ziyaret edilecek, tadım eğitimi yapılacakmış. Az bir süre kaldı ama önerim, altyapısı olan şirketlerin hemen organize olması. Bu gezi kaçmaz...