Lego, Çinli sanatçıya sansür mü uyguluyor?

Lego, Çinli sanatçıya sansür mü uyguluyor?
Lego, Çinli sanatçıya sansür mü uyguluyor?
Dünyaca ünlü sanatçı ve aktivist Ai Weiwei, projesinde kullanacağı lego parçalarının siparişini almayı reddeden dünyaca ünlü oyuncak firmasının bu tavrını ayrımcı ve sansürcü olarak değerlendirdi.

RADİKAL - Çin hükümetinin sansürlerini eleştirmesiyle tanınan aktivist ve sanatçı Ai Weiwei, önümüzdeki Aralık’ta Avustralya’da sergilenecek bir eseri için lego parçalarından yararlanmak istediğini, ancak yüklü miktardaki siparişinin Danimarkalı şirket tarafından onaylanmadığını duyurdu. Şirketin basın sözcüsü direkt olarak Ai’nin durumuyla ilgili olmasa da yaptığı açıklamada, uluslararası çapta lego parçalarının herhangi bir şekilde politik işlerde kullanılmasını onaylamaktan ve teşvik etmekten çekindiklerini açıkladı.

 

 

Ai’nin iddiasına göre ise şirketin bu tutumu uluslararası bir tavırdan ziyade, Lego’nun geçtiğimiz aylarda yapılacağını duyurduğu Şangay’daki Legoland eğlence parkı projesini tehlikeye atmak istememesi.

Geçtiğimiz hafta sonu olayın duyulmasıyla birlikte sosyal medyada Lego’ya karşı başlayan tepkiler ise gittikçe büyüyor. Bu tepkilerden birkaç tanesini şahsi Twitter hesabında paylaşan Ai’nin retweet ettiği tweetler arasında bir klozete dökülmüş Legoların fotoğrafı ve Lego’nun şirket olarak yaratıcılık ve özgürlüğü reddettiğini yazanlar tweetler de var.

 

"Everything is awesome "

Ai Weiwei (@aiww) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (24 Eki 2015, 15:22 PDT)

 

Bu, Ai’nin lego parçalarını eserlerinde kullandığı ilk sefer değil. Telegraph'da yer alan habere göre, geçtiğimiz sene Amerika ’da sergilenmiş ve 176 kişinin portrelerinden oluşan serisinde de lego kullanmıştı. Aralarında 38 Çinlinin de olduğu bu 176 portre, inançları ve bağları sebebiyle hapse atılmış ya da dışlanmış insanlardan oluşuyordu.

Sosyal medyadan Ai’ye gelen tek destek mesajı legoya yapılan eleştiriler olmadı. Hayranlarından bazıları sanatçının çalışmasını tamamlayabilmesi için kendi legolarını Ai’ye göndermeyi teklif etti. Bu teklifleri kabul etmenin bir yolunu bulacağını söyleyen Ai, bugün Twitter hesabından Legoların gönderilebileceği bir adres paylaştı.