LEOS CARAX: 'Eva Mendes'in rolünü Nurgül Yeşilçay'a teklif ettim, kabul etmedi'

'Köprüüstü Âşıkları'yla tanınan Leos Carax'ın yeni filmi 'Kutsal Motorlar' bugün gösterimde. Carax, Radikal'e İstanbul'da aldığı ölüm tehdidini anlattı.
Haber: MURAT EMİR EREN / Arşivi

Türkiye ’de ilk olarak !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde gösterilen ‘Kutsal Motorlar’ın yönetmeni Leos Carax, şubat ayında festivalin konuğu olmuştu. Carax’la festival sırasında ‘enteresan’ bir görüşme yapma şansımız oldu. ‘Kutsal Motorlar’, geçen yıl Cannes Film Festivali’nde alkışlar ve coşku ıslıkları eşliğinde büyük heyecanla izlenmiş bir filmdi. Bir yanıyla son derece absürd ve eğlenceliyken bir yanıyla da çok güçlü duygular üretebilen bir yapım olarak dikkat çeken filmin konusundan bahsetmek en az filmin kendisi kadar absürd olur. Şu kadarını söyleyelim: ‘Kutsal Motorlar’ sinemayı seven herkesin izlerken mutluluktan kendisini kaybedebileceği cinsten bir güzellik. Anlatılmaz yaşanır bir deneyim… Ancak filme geçmeden önce, Leos Carax’ın İstanbul’da yaşadığı garip bir tehdit vakasını anlatmak gerek.
İstanbul’da ölüm tehdidi aldı
Leos Carax’la İstanbul’da Galata’daki görüşmemizin ardından röportaja birlikte gittiğimiz sanatçı bir arkadaşımla birlikte kendisini alıp bir süre gezdirme imkânı bulduk ve kısa süre ahbaplık ettik. Carax, iki gün daha İstanbul’da kalıp dönecekti. Ertesi gün bizzat kendisinden bu iki gün içinde yaşadığı şöyle bir vaka dinledik. Carax’a İstanbul’da katıldığı gösterimin ardından verilen hediyeler arasından bir mektup çıkmış. Mektubu yazan kişi ünlü yönetmenin fanatik bir hayranıymış ve Carax’ı ertesi gün katılacağı söyleşide öldüreceğini iddia ediyormuş. Durumu hemen festival yetkililerine bildiren Carax, bu kişi bulunmadan söyleşiye çıkmayacağını söylemiş. Söyleşi öncesinde mektubu yazan kişi tespit edilip yakalanmış ve yanında silah ya da başka bir tehdit unsuru olmadığı, olayın tamamen meczupça, tehlikesiz bir tehditten ibaret olduğu anlaşılınca bu arkadaş da serbest kalmış. Carax, !f İstanbul’un bir başka partisinde yan yana gelen bu ‘fanatik hayran’a neden kendisini öldürmek istediğini sorduğunda “Sizin Jim Morrison gibi bir efsane haline gelmenizi istiyorum” cevabını almış. Ayrıca bu öldürme anının kendi çekeceği filmin bir parçası olduğunu ama filmde ünlü yönetmenin gerçekten ölmesi gerektiğini de yine belirtip uzaklaşmış!
Sohbetimiz sırasında ilk gündeme gelen soru ‘Holy Motors / Kutsal Motorlar’ isminin tam olarak ne anlama geldiği ya da neyi refere ettiği oluyor. Carax, sinemanın sırrı insan bedeni olduğundan bahsedip “İnsan bedenini hareket içinde görmek... Binalar, silahlar, arabalar, bunların hepsi insan bedeni hareket etmediği müddetçe bize bir şey ifade etmez. Sinemanın ‘Kutsal Motorlar’ı bizleriz” diyor bu konuda.
Yeşilçay yerine Eva Mendes
‘Köprüüstü Âşıkları’yla bir kuşağı gönülden fetheden Carax, uzun süredir film çekmediğiyle ilgili sorulardan epey bunalmış. Dile kolay 14 yıldır ilk kez ‘Kutsal Motorlar’la izleyici karşısına çıktı. Ancak yönetmen bu süre zarfında aslında film çekmeye çalıştığını, Rusya’da, Amerika’da sinema yapmayı denediğini fakat projelerinin her seferinde başka bir aksaklıkla rafa kalktığını anlatıyor. Özellikle İngiltere’de canının epey yandığını açıklayan yönetmen, “Londra’da bu işi yapmayı biraz daha deneseydim çıldırabilirdim. Bu nedenle yeniden Paris’e döndüm” diyor.
Dijital kameralardan ve üç boyutlu teknolojiden nefret eden, bunların henüz güvenemeyeceği, çirkin sonuçlar veren sistemler olduğunu söyleyen Carax, ‘Kutsal Motorlar’la ilgili olarak Türkiye’den bir oyuncuya teklif götürdüğünü anlatıyor ardından. Bu ismin Nurgül Yeşilçay olduğunu biliyorduk, ancak Yeşilçay’ın hangi rol için düşünüldüğünü ve rolü neden alamadığını Carax şöyle anlattı:
“Kısa filmim ‘Tokyo’da yer verdiğim Bay Bok karakterinin üzerine kurduğum bir film planlamıştım. ‘Bay Bok: New York’ta’ olacaktı ismi. Bu projede Kate Moss rol alacaktı. Kate Moss’la bu projeyi yapmamız mümkün olmadı. Çünkü o sırada evlenmeye karar verdi ve işler değişti. Bu kez aynı karakteri ‘Kutsal Motorlar’da kullanmaya karar verdim ve Kate Moss’un rolünü Nurgül Yeşilçay’a teklif ettim. Fakat o da olmadı ve Eva Mendes rolü aldı. Nurgül’le ‘Yaşamın Kıyısında’ için Cannes Film Festivali’ne katıldığında tanıştık. Bu vesileyle tanıyordum ve rolü teklif ettim. Neden birlikte çalışamadığımıza gelince. Hayat işte! Sanıyorum önceden planlanmış işleri vardı ve programı uygun değildi.”
Filmde 1960 yapımı ‘Eyes Without a Face’e direkt bir referans yer alıyor. Bunda elbette klasik filmin başrol oyuncusu Edith Scob’un filminizde rol almasının da payı büyük. Bu filme özel bir ilgisi olup olmadığını sorduk Carax’a. Yönetmen, referanslardan pek hoşlanmadığını, bu filme olan göndermenin tamamen bir tesadüf sonucu ortaya çıktığını anlattı. “Edith Scob’un rol alması insanları böyle düşünmeye sevk etti. Scob, ‘Eyes Without a Face’ filminde giydiği maskeyi saklamış ve onu sete getirdi. Filmde kullanıp kullanamayacağımı sordu, ben de bu harika malzemeyi kesinlikle kullanabileceğimizi düşündüm. Finaldeki o görüntü bu şekilde ortaya çıktı” diyerek konuyu açıklığa kavuşturdu.
Sinemaya girişi tesadüf
Sinema dünyasından hemen hemen kimseyi pek tanımadığını iddia eden Carax, sektöre girişinin de tamamen tesadüfler sonucunda gerçekleştiğini, değil sinema gündemini takip etmek, film izlemekte bile sıkıntı çektiğini söylüyor. Haliyle Türk sinemasını takip edip etmediğini sorduğumuzda, Fransa’da bile ne olup bittiğini pek bilmediğini söyleyiveriyor. Türkiye’den tanıdığı isimler arasında Nurgül Yeşilçay’ı sayıveriyor yine! Filmde okuduğu birçok kitaptan, hikâyelerden parçalar olduğunu, bu parça parça hikâyelerin aslında çekemediği filmlerden kimi bölümler olduğu gibi bir fikre kapılmamamız gerektiğini anlatıyor Carax. Denis Lavant’ın artık onun ekran personası haline geldiğiniyse kabul ediyor. “Aynı yaşlarda, aynı boylardayız, sanırım artık bunun doğru olduğunu iddia etmek yersiz değil” diyor...