Levent Kırca: 'Demirel verdi, Erdoğan aldı'

Levent Kırca: 'Demirel verdi, Erdoğan aldı'
Levent Kırca: 'Demirel verdi, Erdoğan aldı'
Tiyatro, sinema oyuncusu Levent Kırca, "Türkiye'de siyasi hicivler yasaklamalar olduğu için yok. Bugünkü hükümet siyasi hicive yumuşak bakmadığı için yok" dedi.

RADİKAL- Tiyatro, sinema oyuncusu Levent Kırca, " Türkiye 'de siyasi hicivler yasaklamalar olduğu için yok. Bugünkü hükümet siyasi hicive yumuşak bakmadığı için yok" dedi.

Levent Kırca, tiyatroların durumu, siyasi hicivler, son filmi "Sarhoşum gel beni al" filmine ilişkin DHA muhabirinin çeşitli sorularını yanıtladı. Türkiye'de tiyatroların maddi destekten yoksun olduğunu vurgulayan Kırca, "Tiyatro maalesef iyi bir noktaya gelmedi. Çünkü kısıtlamalar yasaklamalar var, devlet desteği yok. Çok parlak görünmüyor. Tiyatro daha özgür olmalı, her türlü desteği görmeli, sermaye çevresinden ve devletten destek görmeli. Her şeyden önce demokrasi ve özgürlük olmalı. Heykellerin yıkıldığı bir dönem yaşıyoruz. Sanat özgürlük ortamında yapılır. Oyunları bazen düğün salonlarında oynamak zorunda kalıyoruz" diye konuştu.

Kırca, "Tiyatro hayatın bir parçasıdır. İnsanların nefes almasını sağlayan bir sanat dalıdır. Eğitici ve öğreticidir" dedi.

"TÜRKİYE'DE "SİYASİ HİCİV" BASKILAR, YASAKLAMALAR OLDUĞU İÇİN YOK"

Kırca Türkiye'deki siyasi hicivlerle ilgili bir soru üzerine de "Baskılar, yasaklamalar olduğu için yok. Bugünkü hükümet siyasi hicive yumuşak bakmadığı için yok" diye konuştu.

"OLACAK O KADAR" ZÜLFÜ YÂRE DOKUNDUĞU İÇİN YASAKLANDI"

"Olacak O Kadar" isimli TV programınız 22 yıl sürdü. Neden şimdi böyle bir program yok?" soruları üzerine Kırca, "Program yasaklandığı için yok. Zülfü yâre dokunduğu için bugünkü iktidar tarafından. Türk halkının söyleyemediğini söyleyen bir program. Seyirciyle özdeşleşti. Seyirci, söyleyemediğinin söylendiğini gördü. Sosyal bir taşlama. Bu nedenle çok fazla yöneticilerin işine gelmez. Seyirci hem güldü hem düşündü. Seviyeli bir mizah program" ifadelerini kullandı.

"DEVLET SANATÇISI ÜNVANIMI DEMİREL VERDİ ERDOĞAN ALDI"

"Devlet sanatçısı unvanınız devam ediyor mu?" sorusu üzerine Kırca, "Devlet sanatçısı unvanım geri alındı. Biri veriyor biri alıyor işte. Bu böyle. Süleyman Demirel vermişti. Tayyip Erdoğan aldı" dedi.

"SARHOŞUM GEL BENİ AL" FİLMİNİN KONUSU KOMEDİ

Kırca, "Sarhoşum gel beni al" isimli son filminin siyasi konu içermemesi için özel bir çaba sarf ettiklerini belirterek, "Yazan, yöneten benim. Film yeni bitti. Film, İstanbul 'un farklı semtlerinde çekildi. Komedi filmi. İçinde hiçbir siyasi konu yok. Olmaması için de özel bir çaba sarf ettik. Ağustos ayının son haftasında vizyona girmesini bekliyoruz" diye konuştu.

"BASKI ALTINDA OLAN ÜLKELERDE GÜLDÜRÜNÜN, KOMEDİNİN DOZU ARTAR"

"Türkiye'de son yıllarda komedi filmleri artıyor size göre nedeni nedir?" sorusuna Kırca, "Baskı altına olan ülkelerde güldürünün, komedinin dozu artar. Toplum gülme ihtiyacı duyar o nedenle komedi filmleri artıyor" yanıtını verdi.

12 ödüllü "Dımdızlak" isimli komedi oyununu sahneledikten sonra Levent Kırca ve ekibi, çekimleri yeni biten "Sarhoşum gel beni al" isimli filmin pastasını kesti. Hakime TORUN / İSTANBUL (DHA)