Leyla Gencer Anı Evi, 8 Mart'ta 'uzun uzun' gezilebilecek

Leyla Gencer Anı Evi, 8 Mart'ta 'uzun uzun' gezilebilecek
Leyla Gencer Anı Evi, 8 Mart'ta 'uzun uzun' gezilebilecek
Leyla Gencer Anı Evi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde ziyaret saatlerini uzatıyor.

20. yüzyılın en önemli opera sanatçıları arasında gösterilen Leyla Gencer anısına, İKSV’nin Nejat Eczacıbaşı Binası’nda oluşturulan Leyla Gencer Anı Evi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ziyaret saatlerini uzatıyor. Ücretsiz ziyaret edilen, ülkemizin “ilk kadın sanatçı anı evi” olan Leyla Gencer Anı Evi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, 11.00 ile 20.00 saatleri arasında önceden rezervasyon yaptırılarak, rehber eşliğinde gezilebilecek.

Leyla Gencer’in uzun yıllar yakın ilişki içinde olduğu ve mütevelliler kurulu başkanlığını üstlendiği İKSV, Gencer’in Milano’daki yaşamını, sanatçının vefatının ardından Şişhane’deki Nejat Eczacıbaşı Binası’na taşıdı. Sanatçının Milano’daki evinin bir kısmı, kıyafetleri, piyanosu, opera yaşamı boyunca kazandığı ödüller ve başka birçok şahsi eşyasının da bulunduğu mekânda yeniden canlandırıldı.

Leyla Gencer Anı Evi, Sferisto Operası sanat yönetmeni olan ve Gencer’in uzun yıllar operalarında birlikte çalıştığı dekoratörü Pier Luigi Pizzi tarafından Melahat Behlil, Franca Cella ve Massimo Gasparon’un yardımlarıyla düzenlendi. Leyla Gencer Anı Evi, kurulduğu 4 Mayıs 2010’dan bu yana, Gencer’in operadan ayrı tutulamayan yaşamının öne çıkan yönlerini yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçiye ulaştırdı. Leyla Gencer Anı Evi ziyaret bilgileri ve rezervasyon için: http://iksv.org/tr/leylagencer