Lezbiyen performansı ile gündeme gelen sanatçı ölüm tehditleri alıyor

Lezbiyen performansı ile gündeme gelen sanatçı ölüm tehditleri alıyor
Lezbiyen performansı ile gündeme gelen sanatçı ölüm tehditleri alıyor
İstanbul'daki Lezbiyen performansıyla tartışma yaratan Şükran Moral, 'ölüm tehditleri'nin ardından İspanya'ya kaçtı.

İspanya ’nın en büyük gazetesi El Pais, Şükran Moral ile telefonla yaptığı mülakata ilişkin haberinde Moral’ın, bazılarınca “ Türkiye ’nin en cesur kadını” olarak nitelendiğine dikkat çekti. Gazete, “Lezbiyen temalı performansı, hoşgörüsüzlerin saldırılarını provoke etti” dediği Moral’ın, İstanbul’da sahnede lezbiyen performansını sahnelemesinin ardından gelen “ölüm tehditleri” nedeniyle Türkiye’den İtalya ’ya kaçtığını yazdı. 


Şükran Moral da, mülakatta Türkiye’de “Yeni fikirlere hazır olmayan çok insan var” derken korktuğunu da söyledi. Moral “Her zaman kışkırtmaya çalıştım ancak 20 yıllık kariyerimde ilk defa çalışmalarım nedeniyle kaçmak zorunda kaldım. Korkuyorum, özellikle çalışmalarımı bitirememekten” şeklinde konuştu. 

TEPKİLERİN NE OLACAĞI TAHMİN EDİLEMİYOR
Türkiye’de reaksiyonların ne olacağını tahmin etmenin mümkün olmadığını savunan Moral “Geçen yıl, vajinası açık ve kanla dolu bir kadının fotoğrafını sergiledim ve hiçbir şey olmadı” diyen Moral, “Toplum tarafından unutulan insanları sergilemek için çalışıyorum, eşcinseller, deliler, özellikle kadınlar. Bir çeşit sahne tilkisiyim” ifadelerini kullandı. 


Şükran Moral, Türkiye’ye dönmeye yemin ederken de “Biz sanatçıların sonuna dek sürgünde yaşabilme lüksümüz olduğuna inanmıyorum” dedi. (Anka)


  ETİKETLER:

  İspanya

  ,

  İtalya

  ,

  Türkiye

  ,

  haber

  ,

  lezbiyen