LEZZET DURAĞI

Beşiktaş'ın ara sokaklarına sıkışmış samimi bir mekân İsminaz.
Haber: Melis ÇELEBİ / Arşivi

Eski İstanbul esintisi
Beşiktaş'ın ara sokaklarına sıkışmış samimi bir mekân İsminaz. Nurcan Tümçelik ve Hürriyet Eyüpoğlu'nun işlettiği mekânın sloganı "Beşiktaş'ta artık anne yemekleri özlenmeyecek." İki katlı eski bir İstanbul evinde yer alan lokanta geleneksel Türk lezzetlerini sofranıza taşıyor. Tümçelik, Rumelili olduğu için özellikle hamur işi yemekler konusunda uzman. Daha bu kafeyi açmadan önce aşçılığıyla eş dost arasında nam salmış. Emekli olana dek, günlük koşuşturmalar arasında ayaküstü atıştırmaktan
hep mustarip olduğunu söylüyor. Beşiktaş'ta doğru dürüst yemek yiyecek bir yerin olmayışı
onu rahatsız ediyormuş. Emekli olduğundaysa bu işe el atmaya karar vermiş ve İsminaz'ı açmış.
Mekânda yankılanan Türk sanat müziği, etekleri el işi dantelli beyaz perdeler, duvarlardaki ahşap evli resimler ve gravürler, yerlerdeki kilimler ve halılar insanı alıp eski İstanbul'a uçuruyor.
Buraya gidip öğle keyfi yapacak vaktiniz yoksa endişelenmeyin. İsminaz poğaça, kek, kurabiye, açma, börek gibi siparişlerinizi evinize ve iş yerinize de servis yapıyor. Ayrıca burada doğumgünleri ve diğer özel günler için özel mönüler de hazırlanıyor.
İsminaz'da çarşambaları mantı günü. Börekseverler ise buraya cumaları uğrasınlar.
Cuma günleri burada ıspanaklı, pazılı ve kıymalı açma börek yapılıyor. Yaprak sarmadan
tutun da pazı dolmaya, zeytinyağlılara, tavuk ve et çeşitlerine kadar farklı tabakların yapıldığı mekânda fiyatlar da oldukça uygun.
Tel: (0212) 259 40 81