LEZZET DURAĞI

Vakit: Sabah.. Yer: Bağdat Caddesi.. Her sabah olduğu gibi açamıyorsunuz gözlerinizi yine. "Derdime bir çare" sözleri pelesenk...
Haber: Ekin Kadir SELÇUK / Arşivi

Alternatifi bol bir mekân
Vakit: Sabah.. Yer: Bağdat Caddesi.. Her sabah olduğu gibi açamıyorsunuz gözlerinizi yine. "Derdime bir çare" sözleri pelesenk olmuş dilinize. Böyle bir sorunun çözümü çok basit ve de klasik. Koyu bir kahve gerek size. O halde doğru Couquine İstanbul'a... Fincanınıza vuran 30 yıllık ceviz ağacının gölgesi..
Vakit: Öğleden sonra, akşama yakın... Yer: Bağdat Caddesi.. Öğlen aceleyle çok az bir şeyler atıştırmışsınız, kazınan bir mide var ortada. Bu ülkede yaşayıp da akşam çayından bihaber olmanız da imkansız ayrıca. Couquine İstanbul sizleri bekliyor. Tabaklarınıza vuran 30 yıllık ceviz ağacının gölgesi.
Vakit: Akşam... Yer: Söylemeye lüzum var mı?.. Sıcak bastırıyor bir yandan, dört duvar arasında boğazdan geçmiyor lokmalar. Couquine İstanbul'un yemyeşil ve serin bahçesinde güzel bir akşam yemeği fena mı olur yani? Üstelik özel soğutma ünitesi ile kırmızı şarap. Yaz aylarında cinslerine göre olması gereken ısı da veriliyor. Kadehlerde ceviz ağacının gölgesini arama çabası ise boşuna elbette.
Couquine İstanbul'un servisleri Chef Celal Billoux tarafından hazırlanıyor ve 2002'nin trendiyle sunuluyor. Mekân haftanın yedi günü açık ve kahvaltıdan geceyarısına kadar hizmet veriyor. Fiyatlar da oldukça uygun, ayrıca kredi kartı da geçerli.
Tel: (0216) 386 05 11