Librairie de Péra'yı korumayı önerdik

Librairie de Péra'yı korumayı önerdik
Librairie de Péra'yı korumayı önerdik

Adnan Ertem

Beyoğlu ’nun en eski kitapçısı Librairie de Péra’nın kapanmasıyla ilgili tartışmalara Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem de katıldı. Kitabevinin sahibi Uğur Güracar’ın gazetemizin dünkü sayısında yer alan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün süreç içindeki tutumunu eleştiren açıklamalarının ardından görüşlerine başvurduğumuz Ertem, görüşlerinin cevap gibi algılanmasını istemediğini belirterek şöyle konuştu: “Oradaki iki katlı yapı harap vaziyette. Buranın restore edilmesi lazım. İki yıl önce biz burayı programa aldığımızda. ‘Biz ihaleye çıkacağız, senin yerini ayıracağız’ dedik. ‘İhaleyi alan kişiye bunu söyleyeceğiz’ dedik. Kitabevinin aynen yerinde kalmasını istiyorduk. Ancak bu teklifimizin ardından aleyhimize dava açtı. Biz de mahkemede kendimizi savunduk ve kazandık. İlk günkü teklifimizi kabul etmiş olsaydı kiracılığı devam edecekti. Hem de yapıyı kurtaracaktık.”
Librairie de Péra’nın sahibi Uğur Güracar’ın kitabevini yaşatmaya yönelik tavrını anladığını ve anlayışla karşıladığını belirten Ertem, “Bu hale gelinmesinin temel müsebbiplerinden birisi kendisidir. Bizi ya anlamadı ya da inanmadı” dedi. İhaleyi kazanan Ali Tanrıkulu’nun kitabevinin yaşatılacağına dair sözlerine teşekkür eden Ertem, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bir kültür evinin yok edilmesine göz yummasının söz konusu olamayacağını aktardı. İhalenin ardından kira bedelinin yükselme ihtimalini sorduğumuz Ertem, “O Ali Bey’in inisiyatifinde. Ama bizim ilk teklifimiz kabul edilseydi cüzi bir kira artışı yapacaktık. Ve muhatap sadece biz olacaktık” diye konuştu.
Bazı durumlarda katı davranmış olabileceklerini ifade eden Ertem, Librairie de Péra konusunda öyle olmadıklarını belirterek ekledi: “Binanın toplam kirası 40 bin lira . İnşallah uygun bir kira istenir ve Librairie de Péra yaşamaya devam eder.”

Bu koşullarda dükkânı istemem


  ETİKETLER:

  Beyoğlu

  ,

  lira

  ,

  kira

  ,

  kültür