Lily Allen neden delirdi?

Lily Allen neden delirdi?
Lily Allen neden delirdi?
Bir süredir sessiz olan Lily Allen, kısa süre önce kendince feminist bir tokat olduğunu düşündüğü 'Hard Out Here' adlı şarkısını yayımladı. Video YouTube'da büyük ilgi gördü ama feministlerden de ağır eleştiriler aldı.
Haber: SARP DAKNİ - twitter.com/sarpdakni / Arşivi

Üçüncü dalga feministlerin en büyük ilham kaynaklarından biri olan tartışmalı figür Elizabeth Wurtzel, 2008 tarihli ‘Bitter Ashes or Burned Bras’ adlı makalesinde şöyle haykırıyordu: “Eğer dünyanın kontrolü bizde değilse, bütün bu kadınlar nerede?” Wurtzel, kapitalist sistem ekonomisinin, herkesi çalışmaya zorladığını, ancak erkek hegemonyasındaki dünyanın kadınları tarih boyunca, formu çok önceden belirlenmiş bir kalıba sokmaya çalıştığından bahsediyor. Tıpkı müzik endüstrisinin de onları birer ‘seks oyuncağı’ yapmaya çalışması gibi...
Robin Thicke’in sanki kıraathane masaları ya da asker gazinolarında efsaneleşsin diye çektiği ‘Blurred Lines’ videosuyla hareketlenen bu mevzu, Miley Cyrus’ın ‘elbette’ Terry Richardson imzalı ‘Wrecking Ball’da anadan üryan, bir yıkım güllesi üzerinde oradan oraya uçuşması ile tavan yapmıştı. Kadın vücudunun milyonlarca dolar gelir getiren bir seks metası olarak kullanılması elbette yeni bir mevzu değil. Eğlence endüstrisi tarihi bunun sayısız örneğiyle dolu. Yine de Grace Jones, Madonna, Mae West, Marlene Dietrich ve kabul edin/etmeyin Joan Collins gibi feminist bir duruş sergilemedikleri halde cinselliklerinden aldıkları güçle erkeklere haddini bildirebilen isimler de yok değil.
2009’dan beri müzikle uğraşmak yerine vaktini ‘evlilik-çocuklar-butik-herkesle kavga’ dörtgeninde geçiren Lily Allen, endüstrinin dayatmalarından ölesiye bunalınca kendi plak şirketini kurup, geçenlerde kendince feminist bir tokat olduğunu düşündüğü ‘Hard Out Here’ adlı şarkısını yayımladı. Çekilen video ise YouTube’da bir kaç gün içinde yaklaşık 5 milyon kez izlendi. Bu rakam önümüzdeki günlerde üzerine bol sıfır eklenerek iyice katlanacak gibi görünüyor. Lily Allen’ın pek sinirlenip, sektöre bir ders vermek için çektiği bu video ile bir tartışma yaratmak istediği açık. Ancak videonun feminist dünyadan bir bumerang gibi sekip suratına çarpması üzerine de hiç beklemediği ırkçılık suçlamaları oldukça canını sıkmış olmalı.
Lily bu videoda kendini oynuyor. Tepesinde dikilen takım elbiseli ‘ beyaz ’ bir adam, onu hastanede doğum yaparken bile rahat bırakmıyor ve kendini bir anda kocaman kalçalı yarı çıplak Afro-Amerikan kızların arasında muz yerken ve lavaboda(!) jant yıkarken buluyor. Thicke’in videosunda balonlarla yazılmış olan ‘Robin Thicke has a big D’ye cevaben ‘Lily Allen has a Baggy Pussy’ esprisi ise yerinde ve gerçekten komik. Kronik selülitlerinden ve kilolarından dertli olduğunu söyleyen kızımızın, dansçıların aksine video boyunca bütünüyle giyinik olduğunu belirtmeyi unutmayalım.
Videonun sonunda Lily her şeye arkasını dönüp giderken, siyah kızların oldukları yerde sırıtarak kalmaları, “Bu devran böyle sürüp gidecek, en azından yapabilen beyaz kızlar kendini kurtarsın” mesajı veriyor gibi... En azından The Guardian’daki yazılarında Allen’a ateş püsküren Suzanne Moore ve Ellie Mae O’Hagan böyle düşünmüş. Onlar gibi başkalarının da olduğu açık. Üstelik ‘feminist duruş’un böylesine basite indirgenmiş olmasından da fazlasıyla rahatsızlar.
Allen tüm bu tartışmaya cevap olarak, videonun mesajının açık olduğunu, ırkçılıkla yakından uzaktan alakası olmadığını söyleyerek şimdilik geriye çekildi. Sözün özü, basit ve eğlenceli bir pop şarkısı olan Hard Out Here’in, altını çizmeye çalıştığı ‘sistem eleştirisi’ ve üzerinde dengede durmaya çabaladığı ‘feminizm’ ile başı fena dertte. Yine de tüm bu tantana içinde Lily Allen’ın oyuna dönmüş olduğunu görmek güzel. Ne de olsa deli deliyi, imam ölüyü severmiş.