Londra Kitap Fuarı notları...

Londra Kitap Fuarı notları...
Londra Kitap Fuarı notları...
Bu yıl Lonrda Kitap Fuarı'nın odak ülkesi Türkiye. Dün başlayan fuar etkinliklerinden notlar...
Haber: CEM ERCİYES / Arşivi

Pazartesi sabah fuar alanında Türkiye pavyonunda yapılan resmi açılışta ilk sözü Elif Şafak aldı.
Elif Şafak konuşmasına "Benim için büyük bir onur. Benimle beraber türkiyeden gelen onlarca yazar şair eleştirmen düşünür akademisyen var. Bu çoğulcuğun yansıtılkasını önemsiyorum. Bu çok sesli katılımı sevindirici buluyorum. Çok seslilik bizim için önemli ama sessizlikler de önemli." diye başladı.
"Benim için yazıya kapı açan sessizlikler oldu." diyen Şafak kendisini 'ğ' harfine benzettiğini anlattı: "Sessiz harflerden biri, 'ğ' ile kendime bir kapı açtım. O harfi kendime benzettim; hem oraydı hem değildi."
Elif Şafak sözledini "Biz yazarlar için empati kurabilmek kendini başka birinin yerine koyabilmek önemli. O nedenle sanat siyasetten daha önemli, sanatçılar siyasetçilerin uleşamadığı yerlere ulaşabiliyor. Türkiyede düşünce özgürlüğünü de konuşmamız lazım" diye bitirdi.
Bakan Çelik ise konuşmasında şunnları söyledi: Medeniyetin ilerlemesinde menfi unsurları müspet etkiye dönüştürmek için edebiyata daha çok ihtiyacımız var. Çünkü özellikle 11 Eylül 'den sonra yaşananlarda kitapların yazarların yaşananalara dair sözü olacaktır olmalıdır. En büyük ihtiyacımız kültürlerarası diyalogtur.
Türk edebiyatının yapı taşları başlıklı panelde Doğan Hızlan Adalet Ağaoğlu'nu 'yaşayan yapı taşı' olarak takdim etti. Adalet Ağaoğlu konuşmasında "Türkiyeyi anlamak için yabancıların Türk edebiyatını bilmeleri lazım. Umarım bu fuar bu görüşümün daha geniş yerlere taşınması için fayda sağlayacak. Türk edebiyatını anlamak için Ahmet Hamdi Tanpınar, Fethi Naci, Berna Moran'ın Türk edebiyatı üzerine incelemelerini mutlaka okumak gerek." dedi.
İngiltere'de Türk Edebiyatı başlıklı panelde ise Maureen Freely, Bejan Matur, Müge Sökmen ve Amy Spengler söz aldılar. Anglo Sakson dünyasında farklı edebiyatların yayımlanmasında karşılaşılan güçlükler anlatıldı. Toplantıda tanıtılan, Sınır Ötesi Yazarlar örgütünün hazırladığı rapora göre Türk edebiyatına ilgi bu ülkede düzenli olarak artıyor ve umut veriyor.