Londra Kitap Fuarı'ndan notlar 3: Hakkasan'ın ördeği

Londra Kitap Fuarı'nda ikinci günün ilgi gören isimler Elif Şafak ve Murathan Mungan oldu

*Londra Kitap Fuarı'nın ikinci gününde izleyici sayısı biraz azalmakla birlikte tanınmış yazarların ilgi çekici toplantıları doldu taştı. Günün yazarı olan Elif Şafak'ın Gaby Wood ile Uluslarası PEN'in standındaki söyleşisi çok kalabalıktı. Daha sonra Foils Standında yaptığı imza günü için bizim İstanbul fuarını aratmayan bir kuyruk oluştu.
*Murathan Mungan'ın söyleşisi de kalabalıktı. Mungan, kitaplarını anlattı söz fantezi roman yazarlığına bile geldi. Yazar dinleyicilerin ilgisinden pek memnun olduğunu anlatıyordu.
*Cem Erciyes'in yönettiği Turhan Günay, Faruk Şüyün, Filiz Aygündüz ve Buket Aşçı 'kitap ekleri'ni konuştular. Onları dinlemeye altı İngiliz, yedi Türk geldi.
* Bakan Çelik, Fazıl Say açıklamalarıyla güne demgasını vuran 'gazetecilerle öğlen yemeği' davetini kentin en iyi on lokantası arasında sayılan Hakkasan'da verdi. Herkes özellikle ördeklere bayıldı.
* Edebiyatımızın kraliçesi Adalet Ağaoğlu enerjisini hiç kaybetmeden etkinlikten etkinliğe koştu. Bir ara fuar alanındaki engelli asansörü arıza yapınca bir saat kadar merdivenlerde mahsur kaldı. Neyse ki gerekli bakımları yapmamanın utancıyla telaşa kapılan İngiliz teknisyenler imdada yetişti.
*Konukların çoğunun kaldığı Hyat Churchill Oteli'nde ikinci gün Türkiyeli misafirlere özel bir salonda kahvaltı servisi yapılması merak konusu oldu. Kimisi bu düzenlemenin kalabalıktan uzak kalmak için, kimi de domuz ürünleri ve bacon'dan arındırılmış bir alan yaratmak için yapıldığını savundu.
*British Council'ın Victoria And Albert Müzesi'ndeki resepsiyonu büyük ilgi gördü. Neredeyse bütün yazarlar ve gazeteciler oradaydı. Müzenin görkemli sütunları altında bol bol edebiyat dedikodusu yapıldı. Havuzlu avlu güzelliğiyle dilden dile yayıldı.