Londra notları 2: Yunus Emre Kültür Merkezi'nde şiir gecesi

Londra notları 2: Yunus Emre Kültür Merkezi'nde şiir gecesi
Londra notları 2: Yunus Emre Kültür Merkezi'nde şiir gecesi
Türkiye'nin konuk ülke olduğu Londra Kitap Fuarı'ndaki etkinlikler tüm hızıyla sürüyor. İkinci gün izlenimlerine buyrun...

*İlk günün ilginç panellerinden biri de ‘Eleştirmenlerin gözünden Türk edebiyatı ve yeni eğilimler’ oldu. Ömer Türkeş, Feridun Andaç, Ömer Lekesiz edebiyat ortamını anlatırken söz döndü dolaştı kitap eklerine geldi. Kendileri de kitap eklerine katkıda bulunsa bile, konuşmacılar durumu eleştirmemezlik edemedi. Endüstrileşme, edebiyat dergilerinin içinde bulunduğu zor durum ve eleştiri eksikliği konuşuldu. Ömer Lekesiz, kitap eklerinin tanıtım yapmayı sürdüreceği ve eleştirinin batıda da olduğu gibi felsefenin içinde ifade edilen akademik bir alan olarak dergilerde kendini göstereceği öngörüsünde bulundu.

*Ece Temelkuran, yazar Gillian Slovo ile Uluslarası PEN’in toplantı alanın konuştu. Daha çok İngilizcede de yayımlanan 'Ağrı’nın Derinliği' kitabı ve dolayısıyla Ermeni meselesi ele alındı. Erken biten pek çok toplantının aksine, konuşmaların da soru ve yormların da süreyi aşmak pahasına sürdüğü bir oturum oldu.

*‘İstanbulu Okumak’ başlıklı etkinlikte Gül İrepoğlu, Fatma Barbarosoğlu, İskender Pala kentin güzelliğinden ve tarih boyunca bu kentten söz eden yazarlardan bahsettiler. Akşamki ‘şiir toplantısı’ndan sonra en şiirsel panel oldu.

*Birleşik Krallık’ta Türk Edebiyatı toplantısında Maureen Freely, Bejan Matur, Müge Sökmen, Amy Spangler konuştu. Sökmen, Frankfurt Kitap Fuarı için bütün sektörün bir araya gelmesinin Almanya’da nasıl iyi sonuçlar doğurduğunu anlattı. 2008’den sonra Almancaya Türkçeden 200 yeni kitap çevrildiğini aktardı. Orhan Pamuk ve Yaşar Kemal’den sonra Latife Tekin’in çevrildiğini, bunu da gönüllü ve çok iyi çevirmenlerin çabasına borçlu olduğumuzu anlattı.

*Amy Spangler’ın ajansı tarafından verilen parti , erken saatte olmasına rağmen ilk günüm en gözde etkinliğiydi.

*Şairler Yunus Emre Kültür Merkezi’ndeki toplantıda kendilerini gösterdi. Tarık Günersel’in güzel bir İngilizceyle yaptığı zarif açılış konuşmasından sonra şiirler okundu. Adnan Özer, Gökhan Cengizkan, Mustafa Koz, Furkan Çalışkan’ın söz aldıkları gecenin yıldızı Gonca Özmen oldu. Aralarında ünlü romancıların da olduğu dinleyiciler, uzun zamandır yaşamadıkları bir tecrübeyi tekrar etmenin tatlı duygularıyla geceden ayrıldı.

*Aslı Perker, Ayşe Kulin ve Louis de Berniere’nin katıldığı ' Türkiye ’yi Yazmak' başlıklı oturum British Library’de yapıldı. Bol bol tarih konuşulan toplantıda Kulin 'Veda’yı, Berniere 'Kanatsız Kuşları', Perker ise henüz yayımlanmayan yeni tarihi romanını nasıl yazdıklarını anlattılar. Konuşmaların İngilizce yapıldığı salonda İngilizler’in ekseriyeti oluşturduğu gözlemlendi.

*Doğan Kitap yazarlarına Notting Hill’daki Zizzi lokantasına yemek verdi. Yemekte Doğan Hızlan, Gül İrepoğlu, Canan Tan, Mario Levi, Aslı Perker, Nermin Yıldırım, Hakan Günday, Filiz Aygündüz, Cüneyt Özdemir ve bir grup gazeteci vardı.