Londra'nın ortasında ölü balina

Londra'nın ortasında ölü balina
Londra'nın ortasında ölü balina
Thames Nehri'nde açlıktan ölmüş bir balina buundu. Bilim insanlarına göre balinanın kumsala yanaşması olağan dışı
AYNUR TATTERSAL

LONDRA – İngiltere’nin başkenti Londra'nın ortasından geçen Thames Nehri’nde ölü bir kambur balina bulundu. İlk defa bir nehirde görülen kambur balinanın açlıktan öldüğü sanılıyor.
Dartford Bridge bölgesinde ilk olarak perşembe günü görüldüğünü belirten cansız kambur balina, cumartesi günü bulundu. İngiliz çevre örgütü ‘Zoological Society of London' (ZSL) bilim insanları kambur balinanın nehirde dolaşıp kumsala yanaşmasının olağan dışı bir durum olduğunu belirtti.
Kambur balinanın son olarak Galler’in Talbot limanında 2007 yılında görüldüğü bildirildi.
Program Müdürü Rob Deaville, “Otopsiden elde edilen ilk sonuçlar, kambur balina açlıktan öldüğünü gösteriyor. Geçen 20 yıl içerisinde sadece 12 kambur balina karaya vurdu ve bu çok olağan üstü bir durum” diye konuştu.
Çatal kuyruklu balinagiller (Balaenopteridae) familyasından bir balina türü olan kambur balinalar, genellikle 14.6-15.2 metre uzunluğunda ve 31-41 ton ağırlığa ulaşabiliyor. Dişiler erkeklerden daha iri olurken bu özelliğe sahip az sayıdaki memeli türünden biri kabul ediliyor. Olağanüstü bir balina 18.9 metre uzunluğa ve 48 ton ağırlığa ulaşabiliyor. (dha)