Los Angeles dumanaltı...

Los Angeles dumanaltı...
Los Angeles dumanaltı...

İki itfaiyeciyi yutan alevlerle başa çıkmak için her yöntem deneniyor. Yazlık evlerin havuzundan su çekmek de buna dahil! FOTOĞRAF: AP

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde hafta sonu başlayan yangın Los Angeles'a yaklaşıyor. 53 ev ciddi hasar gördü, 12 bin ev tehdit altında, kent duman rengi...

LOS ANGELES - ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki orman yangını Los Angeles’a yaklaşırken, kentin banliyölerindeki binlerce ev boşaltıldı. Yetkililer yangını söndürmede başarının hava koşullarına bağlı olduğunu söylüyor.
425 kilometrekarelik bir alanı yakıp geçen yangın, yaklaşık 12 bin evi de tehdit ediyor. Dün itibarıyla 53 ev ciddi zarar görmüştü. Kentin kuzeydoğusundaki banliyölerse rüzgârın olmaması nedeniyle şimdilik tehlikeyi atlattı.
Gökyüzünü kaplayan dumanlar Los Angeles’ın havasını olumsuz etkilerken, dumanlar kentin yamacında yer alan Hollywood yazısı yakınında da görülmeye başlandı. Yetkililer, “Yangın her yerde. Yıllarca yangın görmemiş olan kanyonlar bile alevler içinde” diyor. Orman Hizmetleri’nden Mike Dietrich, “Mücadele ettiğimiz çok kızgın bir yangın. Fazla iyimser değilim ama itfaiyecilerimiz yangının daha çok zarar vermesini önlemek için her türlü çalışmayı yapıyor” diye konuşuyor. İki itfaiyecinin öldüğü yangında kül olan 53 evin kaçında sürekli oturulduğu bilinmiyor. 

Eşyalarını TV’de gördü
Beth Halaas adlı bir yangınzede Big Tujunga Kanyonu’ndaki evinin yandığını, en sevdiği Norveç yemek takımını haberlerde görünce anlamış. T.J. Lynch ve eşi Maggie de alevler Tujunga’daki evlerine yaklaşınca tahliye merkezine yerleşen ailelerden...
“Yaşamınızı simgeleyen, biriktirdiğiniz her şeyin yok olması çok üzücü” diyen Lynch, yangından kaçırmak üzere bazı eşyaları seçmek zorunda olmanın zorluğundan bahsediyor. Eşinin, genç kızlığından beri sahip olduğu 1965 model Mustang otomobili, kendisinin de evini dekore ettiği antikaları özleyeceğini anlatıyor.
Kaliforniya Valisi Arnold Schwarzenegger önceki gün Auburn bölgesini gezdi. Bazı evlerde alevlerden geriye sadece metal dolaplar, çamaşır makineleri ve kurutucular kalmıştı. (ap)