Lübnan, İsrail'i nasıl alt etti?

Lübnan, İsrail'i nasıl alt etti?
Lübnan, İsrail'i nasıl alt etti?

300 kişinin hazırladığı 2 tonluk humusta 1350 kg. malzeme, 400 lt. limon suyu ve 26 kg. tuz kullanıldı. FOTOĞRAF: AFP

BEYRUT - Lübnan’da 300 aşçı ve yardımcısının hazırladığı 2 tonluk dünyanın en büyük humus tabağı, bu alanda yeni rekor kırarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı. 1350 kg. malzeme, 400 lt. limon suyu ve 26 kg. tuzla hazırlanan humusun devasa tabağın içine dökülmesi, rekor girişimini izleyen yüzlerce kişi tarafından alkışlandı. Rekor kırıldığı açıklandıktan sonra dev tabak etrafında toplanan aşçılar, haberi Lübnan ulusal marşını söyleyip geleneksel ‘dabke’ dansı yaparak kutladı.
Aşçılardan Michael Abi Naser, “İsrail humusun kendilerinin olduğunu ve dünyanın en büyük humusunu yaptıklarını iddia ediyordu ancak şimdi biz daha büyüğünü yaptık” dedi.

Humus kimin milli yemeği?
Dünyanın en büyük humusu yapılarak kırılan yeni rekoru görmekten memnuniyet duyduğunu belirten Guinness temsilcisi Talal Ömer ise, bundan önceki rekorun 2006’da ABD’de yapılan 362 kilogram ağırlığındaki humusa ait olduğunu hatırlatarak, henüz yapım aşamasında “Humus daha şimdiden 751 kilogram oldu bile. Yani rekor zaten kırıldı” diye konuştu.
Lübnan’la İsrail arasında humus ve tabulenin kendilerinin milli yemekleri olduğu konusunda ihtilaf çıkmış, İsrail’de bu yılın başlarında hazırlanan yaklaşık 1 tonluk humus tabağı Guinness’e girmişti. Lübnanlılarsa İsrail’in kendi yemeklerine sahip çıkmasını, uluslararası dava konusu edeceklerini açıklamışlardı.
Humus yemeği nohut, tahin, sarmısak, zeytinyağı ve limon suyundan; tabule salatasıysa ince bulgur, marul, maydanoz, nane, domates ve yeşil soğandan yapılıyor. (aa, ap)