Lüfer Bayramı başladı!

Lüfer Bayramı başladı!
Lüfer Bayramı başladı!
2. Lüfer Bayramı, 'İstanbul ve Balığı' paneliyle başladı. Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Özkaya, lüferin küçüğü çinekopun artık avlanma listelerinden çıkarıldığını söyledi.
Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

HALİÇ - Fikir Sahibi Damaklar’ın öncülüğünde yapılan 2. Lüfer Bayramı, Haliç’teki Kadir Has Üniversitesi’nde, ‘ İstanbul ve Balığı’ başlıklı bir panelle başladı. Panelde Su Ürünleri Kooperatifi Merkez Birliği Başkanı Ramazan Özkaya, İstanbul Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Erdoğan Kartal, Boğaziçi Üniversitesi’nden Fikret Adaman, İstanbul İl Tarım Müdürlüğü’nden Eyüphan Fırat ve Radikal yazarı Tan Morgül konuşmacı olarak yer alıyor. Panelin moderatörlüğünü Fikir Sahibi Damaklar’ın lideri Defne Koryürek yapıyor.
İlk konuşmayı yapan Ramazan Özkaya, su ürünlerinin düzgün kullanıldığı sürece asırlarca sürecek bir kaynak olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bizim balıkçılar yasağı sevmiyor. Yasak kelimesine isyan ediyor. Balıkçının öncelikle bilinçli olması gerekiyor. Eğer Türkiye ’de bir kasa balıktan komisyoncu 50 lira , balıkçı 4 lira kazanıyorsa burada bir sorun var demektir. Balığın reel fiyattan satılması gerekiyor. Yıllardır komisyoncular balıkçılar üzerinden kazanç elde ediyor. Balık yakalamasını biliyoruz ancak pazarlamasını bilmiyoruz” dedi.


ARTIK ÇİNEKOP YOK
Çıkarılan yeni tebliğlerde ‘çinekop’ adının yer almadığını belirten Özkaya, şöyle devam etti: “Bundan sonra tebliğlerde çinekop diye bir şey yok. Bunu çıkarttık. Yasaklarla denizlerin, balıkçılığın korunamayacağını biliyoruz. Balıkçılar olarak bizi bize bırakmayın ancak bizden de habersiz bir şey yapmayın. Biz yakalamazsak Yunanistan yakalıyor deniliyor. Böyle bir şey yok, biz yakalayamazsak kimse yakalayamıyor. Türkiye’de yapılan balıkçılıkla balıkçılığın kurtarılması mümkün değil. Yakıt fiyatı arttıkça tutulan balık miktarı düşüyor. Balık fiyatları ise düşüyor. Hamsi 2004’te 70 lira 2010’da 30 TL. Balıkçı kendi açtığı kuyuya düşmüş durumdadır ve çıkaramıyoruz.”