Lüüp'ü biz uydurduk

Lüüp'ü biz uydurduk
Lüüp'ü biz uydurduk
Bu akşam Borusan'da sahneye çıkacak Yunan çağdaş müzik topluluğu Lüüp'ün kurucusu Stelios Romadilis, sıkı bir Ömer Faruk Tekbilek hayranı.

Yunanistanlı çağdaş müzik topluluğu Lüüp, flütist Stelios Romadilis’in önderliğinde halk ezgilerini neoklasik bestelere dönüştüren farklı bir grup. Konserine göre üç kişiden 19 kişiye kadar çıkabilen Lüüp, beklenenin aksine Grek yerine Kelt atmosferiyle pek çok eklektik ve progresif gruplara göndermeler yapıyor. Bu akşam Borusan Müzik Evi’nde sahneye çıkacak Lüüp’ün yaratıcısı Stelios Romadilis, “Biz Lüüp’te müziğe çeşitlilik katmanın ve tüm farklı yaklaşımları bir araya getirmenin peşindeyiz. Lüüp adını da ‘loop’ kelimesinden biz uydurduk, projemize daha İskandinav veya Alman kraut rock havası versin diye” diyor.

Taverna müziği yapmıyoruz
Türkiye ’de Yunan müziği dendiğinde akla taverna müziğinin geldiği bir gerçek. Romalidis ise bu konuda bize katılmıyor: “Ben böyle olduğuna inanmıyorum. Yunanistan’da 60’lardan bu yana poptan deneysele uzanan bir çağdaş müzik sahnesi var. O zamandan bu zamana müzik piyasası da değişti ve pek çok topluluk ya da proje iyi albümler yayınladı. Aralarında Theodore Antoniou gibi dünyaca ünlü isimlerin de bulunduğu pek çok çağdaş besteci de eserlerini dünyaya tanıtma fırsatı buldu.”

Tekbilek hayranı
Grubun çellisti Sofia Efklidou’nun Osmanlı müziği yapan ayrı bir grubu olduğunu söyleyen Stelios Romalidis, aynı zamanda büyük bir Ömer Faruk Tekbilek hayranı… “Daima yeni müzikler ve etkileşimler peşinde koşan biri olarak Türk müziği hakkında pek bir şey bilmemek utanç verici. Ömer Faruk Tekbilek gibi saygı duyduğum bir müzisyenle çalışmak gerçekten müthiş olurdu. Belki bu röportaj buna vesile olur.”
‘Meadow Rituals’ albümlerinde Antik Yunan müziği etkileri görülen Lüüp’ün ne tarz müzik yaptığını sorduğumuzda aldığımız yanıt pek de şaşırtıcı değil: “Benim için de yaptığımız müziği tanımlamak zor. Farklı müzikal elementleri farklı açılardan bakarak karıştırmayı seviyorum. Mesela, folk müzik geleneğini klasik orkestrasyonla veya ambient müziği folk müzik yaklaşımıyla ele almayı seviyorum. Antik Yunan ritüellerinden etkilendiğimi söyleyebilirim.”
Bu akşam Borusan’daki konserin bir de sürprizi var: Lisa O Piu’dan tanıdığımız Lisa Isaksson, toplulukla birlikte ilk kez canlı performans sergileyecek.
Lüüp, bu akşam 21.30’da Borusan Müzik Evi’nde.